Pateicoties cilvēkiem šobrīd pasaule ir izveidojusies tāda, kādu mēs to redzam, un gan vēsturiski, gan arī nākotnē cilvēki to turpinās ietekmēt, jo cilvēks ir centrālais objekts principā visās dzīves jomās. Cilvēks vienmēr ir ietekmējis dažādus procesus, tajā skaitā arī pašu cilvēku attīstību, kam ir tālejošas sekas.
Ja runā par cilvēka attīstību kādas teritorijas ietvaros, tad viņam ir ietekme arī uz šīs teritorijas attīstību – gan uz sociālo, gan uz ekonomisko, gan arī uz citu sfēru attīstību-, un, ja šī teritorija ir valsts, tad cilvēki, kas tajā dzīvo, jeb valsts iedzīvotāji ir arī priekšnosacījums valsts nākotnes veidošanā, citiem vārdiem, iedzīvotāju dzimstība, mirstība, migrācija, skaits, sastāvs un citi rādītāji ir arī viens no valsti ietekmējošajiem faktoriem tās nākotnē. Tādejādi, skatoties no šāda viedokļa, runa ir par demogrāfiju, kas būtībā ir zinātne par iedzīvotājiem, un iepriekš minēto rādītāju kopums, kurā ietilpst vēl arī citi rādītāji, veido demogrāfiskās situācijas raksturojumu.
Tātad konkretizējot iepriekš teikto, demogrāfiskajai situācijai ir liela nozīme valsts ekonomiskās, sociālās, tautsaimniecības nozaru un citu jomu attīstībā. Demogrāfiskās situācijas izmaiņas gan pozitīvā, gan negatīvā virzienā atstāj iespaidu uz valsti un rada arī attiecīgas sekas, tādejādi ir svarīgi prast izvērtēt demogrāfisko situāciju šodien, lai veidotu attiecīgu politiku nākotnei, jo demogrāfiskā situācija arī norāda, kā jāregulē un jāplāno tautsaimniecība un citas sfēras, lai panāktu vēlamo rezultātu.
Pašlaik daudzviet pasaulē tiek runāts par demogrāfiskās situācijas pasliktināšanos un tā rezultātā jau radītajām problēmām, kā arī vēl sagaidāmajām sekām, ja situācija nemainīsies. Arī Latvija ir šo valstu vidū, un tādejādi darba autore vēlas noskaidrot, kāda tieši ir demogrāfiskā situācija Latvijā, kādas ir Latvijas demogrāfiskās problēmas un vai ir iespējas kaut ko mainīt. Līdz ar to autores pētījuma mērķis ir izpētīt Latvijas demogrāfisko situāciju laika posmā no 2003.gada līdz 2008.gadam, kā arī to, kādas ir demogrāfiskās situācijas uzlabošanas iespējas. …