Ievads
Demogrāfija ir ļoti saistīta ar valsts ekonomisko un sociālo dzīvi. Iedzīvotāju skaitam, sastāvam un to izmaiņā, kā arī demogrāfisko procesu intensitātei ir nozīmīga loma sociāli ekonomiskajā attīstībā, tautas attīstības līmeņa un tendenču noteikšanā. Iedzīvotāji ir gan materiālo un garīgo vērtību radītāji, gan patērētāji. Cilvēces progress iespējams tikai apstākļos, ja katra nākamā paaudze rada šīs vērtības vairāk nekā patērē un attīsta tālāk iepriekšējo paaudžu uzkrāto pieredzi.
Latvijā ir slikti apstākļi darba meklēšanā. Nodarbinātību ietekmē arī tas, ka pēdējos gados ir negatīvs dzimstības rādītājs, kas tieši ietekmē nodarbinātību – kopš 1993.gada pensijas vecuma iedzīvotāju īpatsvars demogrāfiskajā slodzē ir lielāks par bērnu un pusaudžu īpatsvaru.
Autors izvēloties šo tēmu, neskatoties uz to, ka informācijas klāsts ir ļoti plašs, vēlējās parādīt kā demogrāfiskā situācija var ietekmēt nodarbinātību.
Darba mērķis: izpētīt un analizēt demogrāfisko situāciju Latvijā un tās ietekme uz nodarbinātību.
Darba uzdevumi:
1. Atrast literatūras avotus par demogrāfiju un nodarbinātību.
2. Izpētīt demogrāfijas un nodarbinātības jēdzienu.
3. Analizēt demogrāfisko situāciju Latvijā.
4. Iepazīties ar nodarbinātības tirgus rādītājiem.
5. Atrast saistību starp demogrāfiju un nodarbinātību.
6. Izvirzīt secinājumus un priekšlikumus.
Studiju darba mērķa sasniegšanai autors veica literatūras un statistisko datu analīzi.
Darba izstrādei tika izmantoti sekojoši informācijas avoti: zinātniskā literatūra un internetā publiskotā informācija.
1.Demogrāfija
Jebkurā valstī svarīgākais ir tās iedzīvotāji, jo viņi ir tie, kas realizē valsts funkcijas un pārvalda valsti. Valsts aparāta uzturēšanai no valsts iedzīvotājiem un juridiskajām personām tiek iekasēti dažādi nodokļi un nodevas, tātad iedzīvotāji ir tie, kas veido un uztur valsti.
Valsts politiku un ekonomiku daudzējādā ziņā ietekmē šīs valsts iedzīvotāju sastāvs – iedzīvotāju skaits, to dzimuma un vecuma struktūra, nacionālais sastāvs un citi demogrāfiskie rādītāji. Pastāv sakarība starp iedzīvotāju skaita pieaugumu un ekonomikas izaugsmi.
…