Demogrāfija (no sengr. démos + grafé = "tautas aprakstīšana") ir zinātne par izmaiņu likumsakarībām sabiedrībā. Demogrāfija pēta iedzīvotāju izmaiņas gan kopumā, gan arī atsevišķu iedzīvotāju grupu izmaiņas, raksturojot tās kvantitatīvi un kvalitatīvi. Pēta iedzīvotāju skaitu, ģeogrāfisko izvietojumu, migrāciju un sastāvu pēc sociālajiem slāņiem, grupām, izglītības, nodarbošanās, dzimuma un vecuma, valodas, ģimenes stāvokļa, kultūras līmeņa utt. Terminu ieviesis 1855. gadā franču zinātnieks A. Gijārs kā "sabiedrības matemātisku izpēti". (Demogrāfija, 2009.)
Demogrāfijas pētījumu mērķis ir izzināt demogrāfisko situāciju, analizēt demogrāfisko procesu tendences un faktorus valstī, atsevišķā tās teritorijā vai iedzīvotāju grupā, izzināt iedzīvotāju ataudzēs likumsakarības; pamatojoties uz pētījumu rezultātiem, izstrādāt demogrāfiskās koncepcijas un teorijas, demogrāfisko politiku, prognozēt demogrāfisko procesu attīstību. (Sociālā darba terminoloģijas ..., 2000.)
Demogrāfija sevī iekļauj tādus jēdzienus kā: dzimstība, mirstība, dabiskais pieaugums, iedzīvotāju skaits, demogrāfiskais sprādziens, depopulācija, vidējais mūža ilgums, dzimuma un vecuma struktūra, iedzīvotāju migrācija, iedzīvotāju blīvums, urbanizācija un urbanizācijas līmenis, reliģija, rases, tautas u.c.
Ar jēdzienu „demogrāfiskā situācija” apzīmē noteiktu demogrāfiskās attīstības stāvokli, ko raksturo vispārīgo un speciālo rādītāju komplekss. Mūsdienās, lai sekmīgi vadītu sabiedrības attīstību, vajadzīga diferencēta pieeja demogrāfiskās situācijas noteikšanā.
Demogrāfiskās situācijas izvērtēšanā svarīga nozīme ir arī iedzīvotāju atražošanās procesu raksturojumam, turklāt jāizvērtē ne vien dzimstības, mirstības, laulātības (laulību veidošanās) un laulību iziršanas procesi, bet arī iedzīvotāju atražošanās rezultējošie raksturojumi, iedzīvotāju paaudžu nomaiņas intensitāte un dabiskais pieaugums vai samazinājums. Demogrāfisko situāciju atspoguļo arī iekšējās un it īpaši ārējās migrācijas dažādie raksturojumi, iedzīvotāju blīvuma un izvietojuma indikatori. (Zvidriņš P., 2009.)…