SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Secinājumi:
1. Debitori ir juridiskas un fiziskas personas, kas ir uzņēmuma parādnieki.
2. Bilancē debitorus klasificē pēc tā atmaksas termiņa. Pastāv ilgtermiņa un īstermiņa debitori.
3. Kavētie debitoru parādi nosacīti tiek iedalīti divās kategorijās: šaubīgie un bezcerīgi debitori. Šaubīgie parādi rodas gadījumos, kad uzņēmumam nav pārliecības par summas atgūšanu. Bezcerīgie parādi ir tādi, kas tiek uzskatīti par zaudētiem bez cerībām tos kādreiz atgūt.
4. Debitoru parādu summas inventarizē, to apjomu pārbaudot ar attiecīgiem dokumentiem.
5. Parasti inventarizācijai tiek lietoti debitoru parādu salīdzināšanas akti, kurus apstiprina abas puses. Salīdzināšanas aktos atspoguļo kreditora un debitora rekvizītus, parāda summu, kā arī tiek ietverta informācija par parāda rašanas iemeslu.
6. Viena no svarīgākajām grāmatvedības funkcijām ir kontroles funkcija. Grāmatvedis nes lielu atbildību par rēķinu un parādu savlaicīgu uzskaiti, iegrāmatošanu un kontroli. Ja uzņēmumā nebūs pietiekama debitoru kontrole, tas var palielināt debitoru parādus, kas var novest pie uzņēmuma finansiālas stabilitātes pasliktināšanas un dažreiz arī pie bankrota.
Priekšlikumi debitoru pārvaldības pilnveidošanai:
1. Norēķinus ar debitoriem grāmatvedim jāsalīdzina reizi gadā inventarizācijas laikā pirms gada pārskata sastādīšanas.
2. Pārdodot preces un pakalpojumus uz kredīta, grāmatvedim vai ekonomistam jāizvērtē pieejamo informāciju par potenciālā darījuma partnera spējam un gribu pildīt saistības.
3. Grāmatvedim jāuztur regulāru kontaktu ar debitoriem, tādejādi veltot vairāk uzmanības debitoru parādu savlaicīgai iekasēšanai. Līdz ar to paātrināsies debitoru parādu samaksa un uzlabosies naudas plūsma.
…