Mūsdienu sabiedrībā naudai ir būtiska nozīme ne tikai katra cilvēka, bet arī visas sabiedrības dzīvē. To var uzskatīt par vienu no būtiskākiem cilvēces sasniegumiem. Valstī funkcionējoša naudas sistēma var vai nu sekmēt, vai bremzēt tās tautsaimniecisko izaugsmi.*
Norēķinu kartes – viens no modernākajiem un pasaulē visbiežāk lietotājiem norēķinu veidiem. Lielāka priekšrocība : lietojot norēķinu karti, ir iespējams norēķināties neizmantojot skaidru naudu.
Pirmās plastikāta kartes parādījās jau XX gs. sākumā. Tās ieviesa ASV lielās naftas kompānijas, lai atvieglotu norēķinus naftas uzpildes stacijās. Tomēr izšķirīga nozīme šādu norēķinu veidu attīstībā bija Diners Club debetkartēm, kuras ieviesa 1950. gadā, lai samaksātu par pakalpojumiem restorānos un viesnīcas vairākās ASV pilsētas. Ideja pieder Ņujorkas kredīta izsniegšanas firmas īpašniekam Frenkam Maknamaram. Kādā dienā viņam nepietika naudas, lai restorānā norēķinātos par pusdienām. Viņš ierosināja organizēt klubu, kura biedri varētu pusdienot restorānā uz kredīta. Drīz vien šī ideja tika īstenota. 1950. gadā 28. februārī tika nodibināts Diners Club (pusdienotāju klubs). Tajā līdzdalības maksa bija pieci dolāri. Šajā klubā tika iesaistīti 22 restorāni un 1 viesnīca.
1958. gadā tika izlaista pirmā universālā debetkarte- American Express. Tās izmantošanas iespējas salīdzinājumā ar speciālajām kartēm bija daudz plašākas. Jau XX gadsimta piecdesmito gadu beigās tās izdeva daudzās ASV bankas. Vadošā šajā jomā bija Bank of America. Vēlāk šī banka operāciju veikšanu uzticēja atsevišķai kompānijai- Visa International.
Plastikāta norēķinu kartes sāka ieviest arī citās rūpnieciski attīstītajās valstīs. Mūsdienās šīs kartes izsniedz bankas, dažādas starptautiskas organizācijas, finanšu iestādes, tirdzniecības uzņēmumi un tūrisma firmas, kā arī veikali, degvielas uzpildes stacijas un citi tirgus dalībnieki. Katrai norēķinu kartei ir sava tirgus pielietošanas joma un lietotāju loks. Ar norēķinu kartēm tiek kārtoti šādi maksājumi:
-vietējas un starptautiskās telefona sarunas
-komunālie maksājumi
-preču pirkšana mazumtirdzniecībā
-dažādu pakalpojumu samaksa
-viesnīcu pakalpojumu samaksa
-restorānu, bāru rēķinu samaksa
-aviobiļešu iegāde
-dzelzceļa biļešu iegāde
-automašīnu nomas samaksa
-tūrisma pakalpojumu samaksa
-skaidras naudas saņemšana bankās un naudas automātos.…