1. Ūdens vispārējās īpašības
Kāpēc šķidram ūdenim piemīt neparastas īpašības? Tradicionālā atbilde var būt tāda: skābekļa un ūdeņraža atomu īpašību, kā arī strukturālā izvietojuma dēļ.
Kādas noslēpumainas, neparastas īpašības piemīt mums visiem zināmajam šķidrajam ūdenim? Praktiski visas ūdens īpašības ir anomālas, bet vairākas no tām nepakļaujas to fizikas likumu loģikai, kuri pārvalda citas vielas. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka ūdenim ir aptuveni 80 unikālu īpašību. Īsi minēsim tās, kuras nosaka dzīvības eksistenci uz Zemes. [24]
Ūdens fizikālās īpašības
Ūdens ir vienīgā viela dabā, kas vienlaicīgi var atrasties visos 3 agregātstāvokļos. Divu ūdens agregātstāvokļu vienlaicīga pastāvēšana ir ikdienišķs fakts un tam ir liela nozīme uz Zemes, jo nodrošina dzīvību.
Augstā ūdens siltumietilpība. Ūdens siltumietilpība ir lielāka nekā lielākajai daļai šķidro un cieto vielu. Ūdens augstā siltumietilpība (4.1816 J/mol 0C) nosaka to, ka temperatūras svārstības uz Zemes lielā mērā tiek izlīdzinātas uz ūdenī akumulētā siltuma daudzuma rēķina. No tā izriet unikālā ūdens spēja saglabāt siltumu. Vairākumam citu vielu tādu īpašību nav. Šī ūdens īpatnība veicina to, ka cilvēkam normāla ķermeņa temperatūra ir vienā līmenī gan karstā dienā, gan aukstā naktī. Tādējādi, ūdenim ir svarīga loma cilvēka siltumapmaiņas regulēšanas procesos un ļauj viņam saglabāt ērtu stāvokli pie minimāla enerģijas patēriņa. Pie normālas ķermeņa temperatūras cilvēks atrodas īpaši izdevīgā enerģētiskajā stāvoklī. [9]
Ūdenim ir liels īpatnējais iztvaikošanas siltums. Šī ūdens anomālā īpašība nosaka to, ka lielākā daļa siltuma, ko Zeme saņem Saules starojuma veidā, tiek patērēta ūdens iztvaikošanai. Ūdens tvaikiem kondensējoties, šis siltums izdalās apkārtējā vidē, sasilda gaisu un nosaka gaisa masu kustību.
Ūdenim ir augsta kušanas temperatūra. Ūdeni ir ļoti grūti sasaldēt, bet ledu – izkausēt. Pateicoties tam, klimats uz Zemes ir pietiekami stabils.
…