Dabas objektu sastāvā tiek iekļauti arī parki un skvēri.
Daugavpils parki un skvēri ne ar ko īpaši neizceļas, taču tiem ir liela nozīme pilsētnieku dzīvē.
Līdz mūsdienām ir saglabājušies nedaudzi arhīva dokumenti par pilsētas parkiem, skvēriem un alejām XIX un XX gs. mijā. Pēc dokumentiem var spriest, ka viens no pilsētas vecākajiem skvēriem ir A. Pumpura skvērs.
A. Pumpura skvērs.
1862.gada 16.maijā aizdegās pilsētas koka mājiņas, kurās bija izvietojies tirgus. Tās atradās cieši klāt ģimnāzijas ēkai, tāpēc arī daļēji cieta ģimnāzijas ēka. Lai turpmāk tā nenotiktu pedagoģiskā padome ieteica tirgus vietu ierādīt citur.
Pēc pilsētas domes lēmuma tirgotājiem tika uzbūvētas citas telpas, bet nodegušo koka māju vietā iekārtoja pirmo bulvāri pilsētā. Tā nosaukums vairākas reizes tika mainīts. Sākumā to nosauca par Aleksandra Ņevska bulvāri (Aleksandra) dārzu.
XIX gs. 80.gados, kad tika iekārtots jauns Dubrovina bulvāris, Aleksandra bulvāri nosauca par Veco bulvāri, bet pilsētas iedzīvotāji nez kāpēc to nosauca par „Tareločku”.
Parka alejās tika iestādīti dažādi koki, tai skaitā arī mūsu apkārtnē neparasti: Amūras ceriņi, lapegle u. c., kuras pasūtīja no Ziemeļamerikas, Ķīnas un Sibīrijas.
1910.gadā bulvārī tika uzstādīts saules pulkstenis. Idejas autors par šī pulksteņa uzstādīšanu bija reālskolas fizikas pasniedzējs A. Jasjkovs.
…