Statistikas metodes. Filozofija un loģika ielika stingrus pamatus statistikas teorijas attīstībā. Tādu kategoriju zinātniskā izstrāde kā kvantitāte un kvalitāte, nepieciešamība un nejaušība, cēlonība, likumsakarība un citas, rada iespēju filozofiski izprast statistikas kā zinātnes priekšmetu, metodi un uzdevumus.
Dialektisko likumu un kategoriju zināšanas ļauj statistikai pareizi izprast un izskaidrot parādības, kuras statistika pēta, izvēlēties attiecīgo instrumentu un metodoloģiski pareizu pieeju to izpētē. Tomēr statistikai kā zinātnei ir savi izpētes specifiskie paņēmieni, kuri ir atkarīgi no tās priekšmeta īpatnībām. Specifiskie paņēmieni, ar kuru palīdzību statistika pēta savu priekšmetu, veido statistisko metodoloģiju.
Paskaidrošu nedaudz, kas tad īsti ir statistikas metodoloģija – tā ir paņēmienu, veidu un metožu sistēma, kura virzīta uz skaitlisko likumsakarību izpēti, kuras parādās sociāli ekonomisko parādību struktūrā, dinamikā un savstarpējās sakarībās. Statistiskās pētīšanas kopējie noteikumi izriet no sociāli ekonomiskās teorijas atzinumiem un izziņas dialektiskās metodes principiem.…