Procesors: Central processing unit (CPU) – procesors ir datora „smadzenes”. Tas ir mokročips kas uzrauga visas veicamās darbības.
Atmiņa – Šī ir ļoti ātra datu uzglabāšanas vieta. Tai ir jābūt ātrai jo tā pa tiešo saistās ar procesoru. Datorā ir vairāki atmiņu veidi:
Random-access memory (RAM) – Jeb operatīvā atmiņa. To izmanto lai īslaicīgi uzglabātu tos datus ar kuriem dators pašreiz strādā.
Read-only memory (ROM) – Pastāvīgā datora atmiņa, kurā glabājas datora darbībai svarīga informācija, kura nekad nemainās (piemēram, datora startēšanas komandas).
Basic input/output system (BIOS) – ROM paveids, kas datoram ieslēdzoties nodrošina saikni starp visām datora sastāvdaļām.
Caching – Bieži lietojamu datu glabātuve, kas pa tiešo saistās ar procesoru. Šī ir visātrākā un visdārgākā mūsdienās pieejamā atmiņa.
Virtuālā atmiņa – vieta uz cietā diska, kur īslaicīgi uzglabā darbam nepieciešamos datus un pēc vajadzības liek iekšā RAM.
Mātesplate (motherboard) –Šī ir datora galvenā shēmu plate pie kuras tiek pievienotas visas pārējās datora sastāvdaļas.
Barošanas bloks – elektriskais transformators, kas nodrošina visas datora sastāvdaļas ar tām nepieciešamo strāvas lielumu.
Cietais disks (Hard disk (HDD)) – Cietais disks ir liela apjoma pastāvīgo datu glabātuve, kuru izmanto lai uzglabātu programmas, dokumentus, filmas utt.
Operētājsistēma (Operating system(OS)) – Šī ir pamat programmatūra, kas nodrošina lietotājam grafisku darba vidi vienkāršākam darbam ar datoru.
Integrētais elektronisko dziņu kontrolieris (Integrated Drive Electronics (IDE) Controller) - Šis ir galvenais interfeiss cietajiem diskiem, CD lasītājiem, diskešu iekārtām. Pēdējā laikā cietajiem diskiem tas tiek aizstāts ar daudz ātrāko SATA .…