Ievads
Latvijā pēdējo gadu laikā datora lietotāju skaits bērnu un jauniešu vidū strauji pieaug. Tehnoloģijas, to attīstība un iespējas ieņem nozīmīgu vietu dzīvē. Lietot datoru, internetu, prast strādāt ar programmām ir zināmas vērtības jauniešu vidē. Tas ir prestiži, mūsdienīgi, savā veidā pat parāda piederību noteiktai grupai, kurā vērtība ir šādas prasmes. Tas vairo pašapziņu, ļauj ieņemt pievilcīgu sociālo lomu. Tā ir pozitīvā puse.
Pārmērīgu jauniešu aizraušanos ar datoru var redzēt, pavērojot vienmēr pilnos datorsalonus, aptaujājot narkologus, psihologus un psihoterapeitus. Dators ir neaizstājams informācijas avots, tā lietošana paver plašas iespējas, to var izmantot izklaidei, taču no tā var kļūt arī atkarīgs. Pusaudžiem veidojas vieglprātīga attieksme pret atkarību, ko var izraisīt pārmērīga aizraušanās ar datoru. Datora lietošana kļuvusi par laika pavadīšanas veidu, kultūras sastāvdaļu, komunikācijas līdzekli. Ja dators ir mājās, vecākiem nav īstas skaidrības, kur ir robeža, kad jāsāk uztraukties par bērna aizraušanos ar to, kur ir tā robeža, kad dators no palīga pārvēršas par draudu bērna veselībai.
Ļoti pārspīlēti runājot, par datoratkarību varētu teikt, ka dators ir vienīgā narkotika, ko vecāki paši nopērk savam bērnam un dažreiz pat mudina lietot.
Mana pētījuma mērķis ir noskaidrot, kas ir tie sociālie un psiholoģiskie aspekti, kas izraisa datoratkarību. Svarīgi saprast, kurā brīdī aizraušanās ar datoru jau kļuvusi par atkarību, kur meklēt palīdzību.
Papildus zinātniskajam pētījumam, es veikšu arī praktisku pētījumu, aptaujājot vienaudžus vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kas palīdzēs noskaidrot reālo situāciju datoratkarības problēmu ziņā.
Pētījuma priekšmets: Datoratkarība
Pētījuma objekts: Jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem.
Pētījuma mērķis: Teorētiski analizēt un praktiski izpētīt jauniešu datoratkarības risku.
Pētījuma hipotēze: Datoratkarība ir aktuāla problēma 15 līdz 20 gadus vecu jauniešu vidū.
Pētījuma uzdevumi:
1. Apskatīt teorētisko literatūru par interneta komunikācijas aspektiem un virtuālo sabiedrību fenomenu.
2. Apkopot materiālus par datoratkarības profilaksi.
3. Veikt praktisko pētījuma daļu.
4. Apkopot un analizēt iegūtos rezultātus.
5. Izdarīt secinājumus.
…