Atkarība var būt dažāda. Mēs esam atkarīgi no apkārtējiem cilvēkiem, no priekšmetiem un lietām, kas mums ir apkārt arī no dažādām vielām.
Atkarības izveidošanās cēloņi var būt daudz un dažādi, piemēram, sabiedriskie, ekonomiskie, iedzimtības nosacījumi; atkarības vielu efekts un lietošanas spiediens; bailes un aizspriedumi ( kompleksi ); bērnībā pārdzīvotā nežēlīga apiešanās; smagi personiskie pārdzīvojumi (epilepsijas lēkmes, vecāku šķiršanās, tuvinieka zaudēšana ); slimības, neveiksmes, pazemojumi; stress; mīlas raizes – parasti skolēniem.
Pēdējo gadu visvairāk pētītā atkarība ir datoratkarība, līdz ar to rodas sarežģījumi pašam ar sevi un apkārtējiem. Pārsvarā cilvēki, kuri ir atkarīgi no datora virtuālo realitāti sāk uztvert pārāk reāli, šiem cilvēkiem zūd interese par apkārt notiekošo un, pat neatliek laika ēšanai un gulēšanai. Bieži šie cilvēki, pat pilnībā mainās un sāk kavēt darbu, skolu, arvien biežāk sāk melot sev tuviem cilvēkiem, simulēt slimības utt.
Kursa darbs sastāv no divām daļām.
Pirmajā tiek veikts apskats par atkarībām kopumā un datoratkarību atsevišķi – tās iemesliem, simptomiem, riska grupu, kā novērst datoratkarību u.c.
Otrajā ir apkopoti un analizēti aptaujas anketas rezultāti.
Aptauja tika veikta starp 10-15 gadus veciem jauniešiem, kas tika satikti datorsalonā. Aptaujāti tika 82 jaunieši, jāmin gan tāds apstāklis, ka bija tādi jaunieši, kas kategoriski atteicās aizpildīt anketu, kad tika jautāts, kāpēc, konkrētas atbildes nebija. Man radās tāds iespaids, ka šie jaunieši bija analfabēti, tas ir, viņi nemācēja lasīt un rakstīt.
Kursa darba mērķis bija noskaidrot, vai nejauši izvēlēto jauniešu aptaujas rezultāti apstiprinās, ka šiem jauniešiem ir datoratkarība.…