Mana darba tēma ir perifērās iekārtas. Darba mērķis ir iepazīstināt visus cilvēkus, kam interesē, kas tad īsti ir perifērās iekārtas un īss apraksts par katru no tām.
Darba sākumā ir nosauktas pārskata formā, kuras tad ir tās perifērās iekārtas no mūsu ikdienā lietotajām lietām. Un tālāk tās visas konkrētiem teikumiem tiek aprakstītas tekošā secībā, kas savukārt atkal ir sadalīts divās daļās: ievadierīces un izvadierīces. Pēc kā lasītājam uzreiz būs skaidrs, kuras no perifērajām iekārtām ir ievadierīces un kuras ir izvadierīces.
Perifērās iekārtas saista datoru ārējo pasauli. Iekārtu saraksts, kas rada datoru “priekš mums”, praktiski nav ierobežots. Šeit, kā piemērus, var nosaukt:
Ievadiekārtas:
Tastatūra
Pele
Trackball
Kursorsvira, jeb joystick
Skeneris
Iekārtas skaņas pārvēršanai ciparu formā;
Videoiekārtas
Izvadiekārtas:
Grafiskie monitori;
Drukas iekārtas
Ploteri
Akustiskās sistēmas u.c.
Pie datora var pieslēgt dažādas papildus ievada – izvada iekārtas, paplašinot datora funkcionālās iespējas. Daudzas iekārtas tiek pieslēgtas pie speciālām ligzdām(portiem), kas parasti atrodas uz datora sistēmas bloka aizmugurējās sieniņas. Izņemot monitoru un tastatūru, pie tādām iekārtām pieder:
Printeris – teksta un grafikas izvadei uz papīra;
Pele – iekārta, kas atvieglo informācijas ievadi datorā;
Džoistiks – manipulators, kas paredzēts galvenokārt spēlēm;
Un citas iekārtas ...
Šo iekārtu pieslēgšanai izmanto speciālus kabeļus. Lai nepieļautu to nepareizu pievienošanu datoram, to spraudņi ir izveidoti dažādi. Daži kabeļi (piemēram, monitora vai printera pievienošanai) ir nostiprināmi ar skrūvju palīdzību, lai nepieļautu to patvaļīgu atvienošanos.
Dažām iekārtām, piemēram, skenerim (ierīce attēlu vai teksta ievadei datorā), izmanto jauktu pieslēgšanas veidu: sistēmas platē ievieto tikai elektronisku plāksni (kontrolieri), kas vada iekārtas darbību, bet pašu iekārtu pievieno pie šīs plāksnes ar kabeli.…