Uzņēmuma veidols nosaka, kādā veidā uzņēmums veidos savu esību tirgū, to nostiprinās un paplašinās. Tie ir plānotie darbības virzieni plānotais darba apjoms tirgū; uzņēmuma veidols ietver arī attiecības ar uzņēmuma darbiniekiem, izturēšanās noteikumus pret darbiniekiem, piemēram, apmaksu pēc izpeļņas, iespēju piedalīties uzņēmuma vadībā u.c.
Uzskati un normas nav nosakāmas ar pavēli, ka uzņēmuma darbinieku strādātgriba pieaug, ja uzņēmumā redzams arī viņa ‘’rokraksts’. Uzņēmuma veidošanā primārais ir uzņēmuma vadība un veidola noteikšana ir kvalitatīvāka, ja tā tiek veikta dialogā ar uzņēmuma darbiniekiem.1
Uzņēmumos dominē mērķis gūt peļņu, taču nebūtu pareizi nosaukt to par vienīgo pamatmērķi, drīzāk - dominējošo. Līdzās peļņai pamatmērķu horizontālē ierindojami saimnieciskie mērķi, piemēram apgrozījums, dalība tirgū un arī sociālie mērķi, piemēram darbavietu augstas kvalitātes nodrošināšana, līdzdarbības un līdznoteikšanas tiesības.
Tādi vadības principi kā: ‘’darbinieki ir uzņēmuma svarīgākais resurss’’, ‘’rūpēšanās par to, lai uzņēmums būtu stimulējoša un motivējama darba vieta, ‘’darbinieku piesaistīšana uzņēmumam uz ilgu laiku’’, ‘’uzņēmuma attīstība, lai ļautu pilnveidoties darbiniekiem’’, ‘’darbinieku piedalīšanās peļņas ieguvē’’ tieši skar darbiniekus, kas ir neatņemama uzņēmuma sastāvdaļa un tāpēc vistiešākajā mērā skar pašu uzņēmumu. Šie principi būtu iedzīvināmi katrā uzņēmumā, kam ir tālejoša stratēģija un kas vēlas sekmīgi darboties tirgū.
Ikvienu uzņēmumu skar tādi jautājumi kā darba prasību novērtēšana, padarītā darba novērtēšana, nosakot darbiniekiem laika darba algu vai gabaldarba samaksu, ar darba samaksu saistītie nodokļu maksājumi. Tas nosaka kursa darba izvēlētās tēmas ‘’Darbaspēks - viens no uzņēmējdarbības resursiem’’ aktualitāti.
Augstākminēto jautājumu risinājuma veids, izvēlētā alternatīva atstāj ietekmi arī ua uzņēmuma izmaksām un tātad arī - uz uzņēmuma peļņu, kas, kā augstākminēts, ir viens no dominējošiem mērķiem uzņēmējdarbībā.
Raugoties perspektīvā, jāpatur prātā, ka Latvija drīzumā iespējams iestāsies Eiropas Savienībā, kuras darbības mērķi tostarp ir ‘’harmoniska, līdzsvarota un stabila saimnieciskās darbības attīstība, augsta konkurētspējas pakāpe, augsta vides kvalitātes aizsardzības pakāpe’’2, kas tieši vai netieši lielā mērā ietekmēs arī Latvijas uzņēmējus. Uzņēmējiem būs jārīkojas saskaņā ar ES likumdošanas aktiem, ņemot vērā, ka ‘’lai sasniegtu izvirzītos mērķus, Kopienas darbība paredz (..) iekšēju tirgu, kurā visas dalībvalstis atceļ šķēršļus brīvai preču, personu pakalpojumu un kapitāla apritei’’.3 Šāda veida darbība prasīs no uzņēmējiem jaunas zināšanas un prasmes, to nemitīgu kvalitatīvu paaugstināšanu, pielāgošanās un adaptēšanās spēju attīstību. Minētā nepieciešamība atkārtoti apstiprina, ka kursa darbam izvēlētā tēma - ‘‘’Darbaspēks - viens no uzņēmējdarbības resursiem’’ - šobrīd ir ļoti aktuāla.
Darba mērķis ir izprast darbaspēka izmantošanas faktorus un galvenos rādītājus, darba samaksas nozīmi, darba prasību un padarītā darba novērtēšanu izpētīt ar darba samaksu saistīto nodokļus - iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sociālās apdrošināšanas maksājumus.
Darba uzdevumi ir, izmantojot teorētiskajā daļā sniegto rādītāju raksturojumu, novērtēt darba samaksas veidu trūkumus un priekšrocības, izvēlētā darba samaskas varianta ietekmi uz uzņēmējdarbības rezultātiem.
Par darba ierobežojumu kalpo kursadarba apjoms. Pētījums veikts, izmantojot literatūras apzināšanas metodi un ekonomisko rādītāju aprēķināšanas metodi. Darba metodoloģisko pamatu veido Latvijas un ārvalstu autoru darbi, kā arī LR normatīvie akti, Amsterdamas līgums.…