Tirgus attiecības tautsaimniecībā prasa no sabiedrības indivīdiem aktīvu darbību, iesaistīšanos uzņēmējdarbībā, tās procesu detalizētu pārzināšanu un izpratni par uzņēmuma darbības procesiem.
Kā patstāvīga zinātnes nozare darba organizēšana sāka veidoties pagājušā gadsimta sākumā, tā saistīta ar zinātniski tehnisko revolūciju, sākot lielražošanu. Lai darba padarītu efektīvāku, bija nepieciešama zinātniski pamatota strādājošo darba organizēšana. No vienas puses, darba organizēšana paredz maksimālu darba ražīgumu – iespējami liela apjoma produkcijas ražošana ar esošajiem resursiem, no otras, maksimālu darbaspēka ekspluatāciju uz tā fizisko un garīgo spēku izsīkuma robežas. Darba ražīguma paaugstināšana saistās gan ar jaunu kvantitatīvāku tehnisko un tehnoloģisko risinājumu ieviešanu, gan darba organizatorisko procesu izpēti un uzlabošanu.
Kursa darbā ir aplūkoti teorētiskie jautājumi, lai pamatotu praktiskos aprēķinus.
Kursa darbs ir rakstīts ar mērķi aplūkot tiešo darba procesu nodrošināšanu ražošanā, kas sevī ietver:
1)Tehniskās normēšanas pamatjautājumus;
2)Darba organizēšanu.
Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
1)Apskatīt darba organizēšanas jautājumu risināšanu;
2)Pētīt mehanizētos ražošanas procesus;
3)Pamatojoties uz pieejamiem literatūras avotiem, apkopot informāciju par darba resursu normēšanas jautājumiem;
4)Iepazīties ar darba algas aprēķināšanas organizēšanu.
Darba teorētiskās daļas izstrādei tika izmantoti dažādi literatūras avoti menedžmenta, ekonomikas un ražošanas zinātnēs.
Dotā darba apjoma ietvaros nav iespējams pietiekami dziļi izpētīt visus ar problēmu saistītos jautājumus, jo lielākos ierobežojumus šī kursa darba izstrādē radīja informācijas trūkums un datu konfidencialitāte.
Pats galvenais un būtiskākais priekšnosacījums ir un paliek darbinieku nozīme uzņēmumā. Šodienas apstākļos darbiniekiem vajadzētu apzināties, ka viņi ir svarīgs faktors visā ražošanas procesā. Uzņēmuma peļņa un pašu darbinieku labklājība ir atkarīga no viņu darba ražīguma. Tas nozīmē, ka vadītājam ir jānodrošina darbinieku tālāka izglītošana, pilnveidošana. Ja būs šī savstarpējā sapratne starp darbinieku un darba devēju, tad tas noteikti sekmēs uzņēmuma attīstību un līdz ar to paaugstināsies ekonomiskie un sociālie rādītāji valstī.…