Iedzīvotāju migrācija var būtiski ietekmēt konkrētas teritorijas attīstību, jo šis process izmaina iedzīvotāju skaitu un sastāvu pēc dzimuma, vecuma, izglītības, ģimenes stāvokļa, etniskās piederības un citām pazīmēm, līdz ar to, atstājot savu ietekmi arī uz dabisko kustību. Pastāv arī divi savstarpēji saistīti rādītāji: migrācija un darbaspēks. Migrācija ietekmē darbaspēka tirgu un otrādi – darbaspēks var ietekmēt migrāciju. Šie rādītāji atrodas pastāvīgā savstarpējā mijiedarbībā.
Iedzīvotāju migrācija ir nozīmīga sociāla parādība. Ar dzīvesvietas maiņu cilvēki cenšas atrisināt tās savas problēmas, kurām attiecīgajā laika brīdī nespēj rast risinājumu pašreizējā dzīvesvietā un nesaskata šādas iespējas arī pārredzamā nākotnē, bet saredz tās - reālas vai iedomātas - kādā citā vietā. Migrācijas virzieni un apjoms zināmā mērā atspoguļo valsts ekonomiskās un reģionālās attīstības līmeni.
Šī kursa darba mērķis ir sniegt ieskatu migrācijas būtībā, tās teorijā, par tās atkarību no dažādiem ietekmējošiem faktoriem un mijiedarbību, par darbaspēka mobilitāti, sniegt ieskatu migrācijas cēloņos un likumsakarībās, arī saistībā ar darbaspēka plūsmu un izmaiņām, darba pievilcību raksturojošos faktoros.
Pamatojoties uz darba mērķi, izvirzu sekojošus uzdevumus: izpētīt un noskaidrot nianses, atšķirības un arī nesaskaņas migrācijas teorijā, sniegt ieskatu migrācijas cēloņos un sekās kontekstā ar darbaspēku un darba pievilcību.
Kursa darbā izmantotas ekonomiskās, statistiskās analīzes metodes (salīdzināšana, vidējo relatīvo lielumu aprēķināšana). Darbā izmantota gan jaunākā, gan salīdzināšanai ne tik jauna literatūra, kā arī preses izdevumi, statistiskie dati un zinātniskie publicējumi par periodu no 1990. gada līdz 2003. gadam.…