Es vēlējos apskatīt šo tēmu, jo, manuprāt, pašlaik Latvijas uzņēmējus arvien vairāk uztrauc viena no ļoti aktuālām problēmā - darbaspēka deficīts. Pieprasījuma daudzums daudzās nozarēs pārsniedz piedāvāto daudzumu.
Darbaspēka deficīts ir viens no faktoriem, kas var būtiski ierobežot valsts reģionālo attīstību, jo pat lielākās Latvijas pilsētu pašvaldības nespēj mobilizēt darbaspēka resursus saviem ekonomiskajiem projektiem.
Darba mērķis ir aplūkot darbaspēka trūkumu Latvijā, kurās profesijās ir vērojams vislielākais darbinieku trūkums. Kā arī izpētīt darbaspēka trūkuma cēloņus un risinājumus, lai samazinātu darbinieku trūkumu un palielinātu strādājošo skaitu.
Darba resursi ir visi darbspējīgā vecumā esošie iedzīvotāji, bet kā ražošanas resursi uzskatāmi tikai tie cilvēki, kas nodarbināti vai meklē darbu. Latvijā darbaspējīgais vecums ir no 15 līdz 62 gadiem.
Ekonomisti visus iedzīvotājus iedala vairākās grupās:
Ekonomiski aktīvie iedzīvotāji – personas, kas piedāvā savu darbu materiālo vērtību ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai. Ekonomiski aktīvie iedzīvotāji ir nodarbinātie un nestrādājošie iedzīvotāji, kuri aktīvi meklē darbu.
Ekonomiski neaktīvie iedzīvotāji – personas neatkarīgi no to vecuma, ieskaitot personas, kas jaunākas par darbaspējas vecumu, kas nestrādā un nemeklē darbu (bērni, studenti, pensionāri, mājsaimnieces, nestrādājošie invalīdi).
Tautsaimniecībā nodarbinātie iedzīvotāji – visi, kas strādā valsts iestādēs, privātajos uzņēmumos, sabiedriskajās un reliģiskajās organizācijās un veic individuālo darbi.…