Darba tirgus nenoliedzami ir interesants, delikāts, tomēr pietiekami komplicēts sociāli ekonomisko sakarību atspoguļojums. Mūsdienās viena no lielākajām ekonomiskajām problēmām ir darba tirgus un tā līdzsvara nodrošināšana.
Darbaspēka tirgus ir atkarīgs no daudziem nozīmīgiem ekonomiskiem apstākļiem valstī. Tas skar katru no mums, jo, ja mums nebūs darba, tad arī nebūs algas, ko saņem par darbu un, tā kā tas ir galvenais cilvēku ienākums, kas ļauj mums dzīvot labāk vai sliktāk, tad, jāsecina, ka tas ir ļoti svarīgi. Nenoliedzami, ir arī izņēmumi, taču kopumā mēs visi gribam strādāt nozarē, kura mums ir vistuvākā, saņemot pienācīgu atalgojumu un izaugsmes iespējas.
Darbaspēks ir katra uzņēmuma neatņemama sastāvdaļa. Tie ir cilvēki, kas spēj virzīt uzņēmumu attīstībā vai lejupslīdē. No šiem cilvēkiem ir atkarīgi dažādi rādītāji un jaunās iespējas.
Darbaspēku raksturo vairāki rādītāji:
darbspējīgo iedzīvotāju skaits jeb darbaspēka piedāvājums un vidējais darba stundu skaits, ko katrs strādājošais ir gatavs strādāt;
cilvēku darbaspēju līmenis un viņu motivācija. Cilvēku resursu kvalitāte atspoguļo izglītības un profesionālās sagatavotības ieguldījumu pagātnē, lai attīstītu prasmi, zināšanas un motivāciju;
darba ražīgums, produkcijas izlaide uz vienu strādājošo vai vienā darba stundā. Cilvēki ar augstāku vispārējās izglītības līmeni un profesionālo sagatavotību, labu veselības stāvokli strādā ražīgāk.…