Šobrīd ļoti aktuāla un bieži apspriesta tēma ir darba tirgus Latvijā saistībā ar darbinieku trūkumu, nevēlēšanos strādāt par zemo atalgojumu un cilvēku izceļošanu no valsts. Šī darba mērķis ir izpētīt darba tirgu Valmierā un salīdzināt ar situāciju Latvijas darba tirgū. Lai sasniegtu darba mērķi tika apkopota informācija no teorijas un mācību grāmatām, no preses izdevumiem un informācija no globālā tīmekļa, kā arī tika izmantots aptaujas veids – anketēšana, anketu apkopošana un iegūto datu analīze. Darba teorētiskajam pamatojumam tika izmantoti tādi informācijas avoti kā teorijas grāmatas par mikroekonomiku, Centrālās statistikas pārvaldes un Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas mājas lapas, kā arī raksti no periodiskā izdevuma „Dienas Bizness”.
Darba tirgus ir tāds tirgus, kurā pieprasījuma un piedāvājuma mijiedarbībā veidojas darba cena darba algas veidā.
Darba pieprasījumu nosaka konkrēta darba veida ražīgums un to preču cenu līmenis, kuru ražošanā šīs darbs tika izlietots. Līknei, kas atspoguļo darba piedāvājumu tirgū, parasti ir pozitīvs slīpums. [1,211]
Darba alga
Darba alga (wage, W) uzņēmumam (darba devējam) ir šī ražošanas faktora izmaksas, bet darbiniekiem (darba ņēmējam), kurš ir šī faktora īpašnieks, darba alga ir ienākums, ko gūst, realizējot ražošanas faktoru (veicot noteiktu darbu).…