SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Kaut arī cilvēktiesības Latvijas tiesību sistēmas veidošanās gaitā ir samērā jauna tiesību nozare, mūsu valstī jau ir daudz izdarīts šo tiesību attīstībā. Satversmē, gan ņemot vērā starptautiskos cilvēktiesību dokumentus, gan arī balstoties uz Latvijas un citu valstu pieredzi cilvēktiesību attīstībā, ir iekļautas daudzas nozīmīgas cilvēktiesības, bez kuru nodrošināšanas nav iedomājama mūsdienīga demokrātiska valsts. Satversmes cilvēktiesībām veltītajā nodaļā, atbilstoši šīs nodaļas nosaukumam, ir iekļautas tās indivīda tiesības un brīvības, kuras Latvijas valdība uzskatījusi par visbūtiskākajām. Pārējās cilvēka tiesības aizsargā citi LR normatīvie akti un Latvijai saistošie starptautiskie cilvēktiesību dokumenti, kuri laika gaitā ir papildināti un pilnveidoti, lai jebkurā dzīves situācijā indivīdam būtu nodrošināta tiesiska aizsardzība.
Neskatoties uz jau paveikto, tiesības turpina attīstīties. LR Satversmē izdarītie grozījumi liecina par to, ka arī mūsu valstī cilvēktiesību joma aizvien tiek pilnveidota atbilstoši mūsdienu tendencēm un starptautiskajiem standartiem. Bez centieniem pilnīgot cilvēktiesības regulējošos normatīvos aktus turpinās darbs arī pie institucionālā cilvēktiesību aizsardzības mehānisma pilnveidošanas.
Nozīmīgs solis cilvēktiesību attīstībā mūsu valstī ir Tiesībsarga biroja izveidošana, kā arī indivīdam piešķirtās tiesības vērsties ar sūdzībām Satversmes tiesā. Satversmes tiesa ir ne tikai efektīvs cilvēktiesību nodrošināšanas mehānisms, bet arī kalpo tiesību, tai skaitā, cilvēktiesību uzlabošanai un pilnveidošanai. Liela daļa no Satversmes tiesā izskatāmajām lietām ir tieši par cilvēktiesību pārkāpumiem darba tiesību jomā.
…