Ievads
Darba tiesību sistēmu veido noteikts normatīvu aktu kopums, kurā atspoguļojas iesaistīto pušu subjektīvās tiesības un juridiskie pienākumi. Tādējādi tiesību normas rada tiesiskas attiecības, kas ir individualizētas starp pusēm. Tās ir stingri noteiktas, kurās pusēm rodas konkrētas tiesības un īstenoti noteikti pienākumi. Darba tiesiskajās attiecībās no vienas puses ir iesaistīts darba devējs, bet no otras puses darbinieks (pretendents).
Izvēloties tēmu „Darba tiesību sistēma un tās pamatprincipi”, darba autors vēlējās izpētīt Latvijas Republikā spēkā esošos normatīvos aktus, kas regulē darba tiesiskās attiecības. Otrs būtisks moments, kas izraisīja interesi par darba tēmu, ir darba tiesību pamatprincipi. Principu izpratne kā cilvēka pārliecības un darbības vadošās idejas, kā galvenais pamatnoteikums, iespējams nākotnē veiksmīgi man palīdzēs veidot darba attiecības ar darba devēju, no tiesiskā aizsardzības viedokļa puses.
Lai sasniegtu minēto mērķi darba autors darbu strukturēs 2 nodaļās. I. nodaļas ietvaros tiks apskatīti Latvijas Republikā spēkā esošie normatīvie akti, kas regulē darba tiesiskās attiecības, un subjekti, kas iesaistīti šajās attiecībās. Savukārt, II. nodaļas ietvaros – analizēti darba tiesību sistēmas galvenie pamatprincipi.
Analizēs laikā tiks izmantota pieejamā literatūra latviešu valodā, publikācijas juridiskos izdevumos, kā arī informācijas avoti internetā, kas attiecas uz šo tēmu.
1. Darba tiesību sistēmas jēdziens
Tiesību sistēma – tiesību nozaru kopsakarība, kurā izpaužas sabiedrības vispārobligāta griba. Juridiskajā literatūrā pastāv arī otrs tiesību sistēmas jēdziena skaidrojums. Tiesību sistēma ir objektīvi pastāvoša tiesību uzbūve (struktūra), kas izpaužas vienoto tiesību iedalīšanā atsevišķās daļās, (nozarēs, institūtos), kas ir savstarpēji saistītas. Atsevišķa tiesību nozare – tiesību normu kopums, kas izveido patstāvīgu tiesību sistēmas daļu un regulē ar specifisku metodi kvalitatīvi vienveidīgu sabiedrisko attiecību jomu – piem., konstitucionālās tiesības, administratīvās tiesības, darba tiesības u.c., kas ir daudz plašāks jēdziens. Visas šīs tiesību nozares kopumā veido valsts tiesību sistēmu.
…