Nīderlande
Nīderlandē nav speciālu darba tiesu. Gadījumos, kad rodas strīdi par jautājumiem, kas izriet no darba līguma vai darba koplīguma, tie tiek izskatīti pirmās instances vispārējās jurisdikcijas tiesā (rajona tiesas). Apelāciju par šo tiesu nolēmumiem vairākumā gadījumu var iesniegt apgabaltiesā. Arī apgabaltiesas atsevišķos gadījumos ir pirmās instances tiesas, piemēram, lietās par uzņēmuma vadītāja atlaišanu. Problēma ir tā, ka tiesas process bieži vien aizņem ļoti ilgu laiku.
Iespējamais risinājums ir lūgt rajona tiesu vai apgabaltiesu pieņemt lēmumu par pagaidu noregulējumu. Tomēr šāds lēmums vienalga ir tikai provizorisks, un galīgais nolēmums pēc lietas izskatīšanas pabeigšanas var būt savādāks. Šo problēmu dēļ daudzi darba koplīgumi satur normas, kas paredz citādu – respektīvi, ārpus tiesas – strīdu izskatīšanas kārtību.
Kopsavilkums
Latvijas darba tiesībās ir notikušas ievērojamas pārmaiņas saistībā ar pievienošanos Eiropas Savienībai. Pašlaik virkni darba tiesību jautājumu vairs neregulē Latvijas nacionālās tiesības, bet gan ES tiesības, tādēļ arvien vairāk praksē rodas jautājumi par pareizu ES tiesību piemērošanu, ņemot vērā faktu, ka būtiska daļa šo tiesību ir atrodamas EST spriedumos sniegtajā tiesību normu interpretācijā.
Tāpat pēdējos gados ir risinājušās asas debates par ES tiesību ietekmi uz tādām pamattiesībām kā kolektīvās tiesības, īpaši Laval un Viking line lietu kontekstā, kur EST atzina, ka ES ekonomiskās brīvības prevalē pār pamattiesībām uz kolektīvo rīcību.
Līdztekus minētajam pašlaik ES līmenī plaši tiek diskutēts par nepieciešamību padarīt darba tiesības Eiropā elastīgākas, ņemot vērā globālās izmaiņas pasaulē, konkrēti – saistībā ar Eiropas iedzīvotāju novecošanu, slikto demogrāfisko situāciju, kā arī problēmām konkurēt pasaules darba tirgū pārāk augsto darba un sociālo tiesību standartu dēļ.
…