Ievads
Katrai valstij ir funkcijas un uzdevumi, lai tos pildītu ir nepieciešama prasmīga lielu līdzekļu izmantošana. Un, lai līdzekļus varētu lietderīgi izmantot, valsts plāno, summē paredzamos ieņēmumus un izdevumus, tādējādi, veidojot budžetu.
Neviena valsts nepastāv atsevišķi no tās iedzīvotājiem, un tātad valsts finansiālais stāvoklis skar ikvienu valsts iedzīvotāju. Valsts budžets ļoti lielā mērā ir atkarīgs no valsts iedzīvotājiem. Iedzīvotāji tieši ietekmē valsts budžetu, maksājot nodokļus tajā.
Vislielākos budžeta ieņēmumus valsts budžetā veido nodokļu ieņēmumi, savukārt ap 50% no nodokļu ieņēmumiem veido nodarbinātības nodokļi, tie ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kā arī darba devēja un darba ņēmēja sociālais nodoklis. Tieši no šiem nodokļiem ir atkarīgs tas, kā darba samaksa ietekmē nodokļu ieņēmumus, jo saņemot algu tiek maksāti šie trīs nodokļi, kas tiek ieskaitīti valsts budžetā.
Darba mērķis – noskaidrot, cik liela ir darba samaksas ietekme uz nodokļu ieņēmumiem un uzzināt kā laika gaitā mainījušies nodokļu ieņēmumi.
Darba uzdevumi:
1. Izpētīt teoriju par budžetu un nodokļiem
2. Iepazīties ar Latvijas nodokļu sistēmu, kā arī ar Iedzīvotāju ienākuma nodokli un sociālo nodokli.
3. Uzzināt nodarbinātības nodokļu īpatsvaru no kopējiem nodokļu ieņēmumiem valsts budžetā.
Secinājumi
1. Darba samaksa ietekmē nodokļu ieņēmumus ļoti lielā mērā, jo no darba samaksas tiek maksāti 3 nodokļi: iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kā arī darba devēja un darba ņēmēja sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
2. Latvija ir viena no retajām valstīm ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē, kur iedzīvotāji maksā vienādu – 25% ienākumu nodokli neatkarīgi no ienākumu līmeņa.
3. Aprēķinot VSAOI, tiek ņemts vērā darba ņēmēja statuss, līdz ar to nodokļa likme visos gadījumos nebūs viena un tā pati, kā rezultātā arī mainīsies summa, ko katra persona individuāli maksā valsts budžetā
4. Nodokļu ieņēmumu īpatsvars kopējos valsts budžeta ieņēmumos sastāda ap 80%
5. Nodarbinātības nodokļu (IIN, VSAOI) īpatsvars kopējos nodokļu ieņēmumos sastāda ap 50%.
6. Laika posmā no 2004. līdz 2007. gadam kopējie nodokļu ieņēmumi ir pieauguši no 2025,4 līdz 4 363,1 milj. Latu.
…