SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Darba samaksas uzskaiti un aprēķināšanu reglamentē Darba likums. Dzīves līmenis Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, ir daudz zemāks. Arī vidējā darba alga nav konkurētspējīga. Šobrīd Latvijā minimāla darba alga sastāda Ls 200,00, kas nav paaugstināta kopš 2010. gada, kad tā sastādija Ls 180,00. Minimālo darba algu tuvākajos gados arī netiek plānots paaugstināt. Cilvēks, kuram ir noteikta minimālā darba alga, un kurs dzīvo viens pats, reāli nav spējīgs sevi apgādāt ar visu nepieciešamo priekš idzīvošanas. Līdz ar to, zema darba alga kļūst par iemeslu darba speka aizceļošanai no Latvijas, kas savukārt aiz sevis nes citas problēmas.
Darba algai, kā tādai, teorētiskajā aspektā ir daudz raksturojumu- darbaspēka cena, darbaspēka nomas maksa, maksa par veikto darbu, ienakums par darbaspēka lietošanu, ko saņem darbaspēka īpašnieks.
Darba algai ir jāatlīdzina ne tikai paša darba ņēmēja darbaspēju atjaunošanu, bet arī ģimenes uzturēšanas un kvalifikācijas celšanas izmaksas.
Taču darba samaksu, kura sastāv no vairākām daļām, tas neraksturo tik smalki. Darba samaksa sastāv no darba algas, atvaļinājuma naudas, slimības pabalsta, piemaksām un prēmijām. Tās aprēķināšanu uzņēmumā veic grāmatvedis, taču to var darīt arī uzņēmuma vadītājs.
Darba autors ir realizējis kursa darba mērķi, iepazinies un izpētijis darba samaksu formas, veidus, kā arī sapratis un pats īstenojis darba samaksas aprēķinus, līdz ar to ieguvis arī praktiskās zināšanas.
Pēc autora domām Latvijā vēl tikai veidojas sociālajai trigus ekonomikai atbilstoša darba algas organizācija. To ietekmē ekonomiskā situācija, inflācija, budžeta līdzekļu trūkums.
…