Labi formulētas teorijas par darba nozīmi cilvēku dzīvē nav vēl izveidotas, neskatoties uz relatīvi seno interesi par šo jautājumu.1 Tomēr, lai gūtu vispārēju un analītisku priekšstatu par to, kas nosaka darba nozīmi mūsdienu cilvēku dzīvē, šajā nodaļā apskatīšu dažādu autoru viedokļus par darbu kā vērtību un par darba nozīmi noteicošiem faktoriem.
Vispirms, analizējot literatūru, secināju, lai noskaidrotu darba nozīmi cilvēku dzīvē, nepieciešams noskaidrot darba kā vērtības lomu cilvēka dzīvē. Tas nozīmē, ka nepieciešams novietot atsevišķu jēdzienu ‘darbs’ vērtību skalā starp citiem nozīmīgiem cilvēka dzīves aspektiem un noskaidrot tā lomu šajā vērtību sistēmā.
Par to, ka darbs atrodas katra cilvēka vērtību skalas virsotnē un ir viena no pamata un svarīgākajām cilvēku nodarbēm mūsdienu sabiedrībā, liecina vairāki pētījumi. Piemēram, salīdzinošie pētījumi astoņās pasaules valstīs (Beļģijā, Lielbritānijā, Japānā, Nīderlandē, ASV, Vācijā, bijušajā Dienvidslāvijas Republikā un Izraēlā) atklāja, ka darbam ir relatīvi liela nozīme, salīdzinot ar citiem dzīves aspektiem (England, 1991; Ruiz-Quintanilla & Wilpert, 1991), un ka darbu parasti uzskata par svarīgāku nekā atpūtu, turklāt vairākos pētījumos to vērtēja kā otro svarīgāko dzīves aspektu aiz ģimenes (Harding & Hikspoors, 1995; Harpaz, 1999; Meaning of Work (MOW) – International Research Team, 1987).…