Ievads.
Visā pasaulē cilvēki dienu, dienā iet uz darbu, strādā, lai pelnītu naudu, varētu normāli dzīvot, apmierināt savas vēlmes un vajadzības. Līdz ar to ik viens dzīvē , sastopas ar problēmu, kas saistīta ardarba meklēšanu un iestāšanos tajā. Tas ir ļoti nopietns jautājums, kas ir pareizi jāatrisina, lai cilvēks dzīvē gūtu to ko vēlas.
Savu darbu gribētu veltīt jautājumiem, ar kuriem katrs sastopas stājoties darbā, slēdzot savstarpēju vienošanos, starp sevi kā darbinieku un darba devēju, vai otrādi, ja darbiniekus pieņem darbā pats. Tie ir juridiski jautājumi, kurus ļoti daudzi cilvēki pietiekami labi nezin vai neizprot, līdz ar to pakļauj pējamībai sevi nelikumīgi izmantot. Tādēļ ir ļoti būtiski pareizi sastādīt šo vienošanos, ko sauc par darba līgumu, ievērojot vis sīkākās tās nianses. Tas ir galvenais jautājums par ko es gribētu rakstīt, kā arī par jautājumiem, kas saistīti ar līguma grozījumiem un tā izbeigšanu.
Kā jau minēju ievadā, ļoti svarīgi ir izvēlēties pareizu darbu un pirms tam protams profesiju. Tas ir atkarīgs no katra paša personīgajām sociālfiziololoģiskajām un psihaloģiskajām rakstura īpašībām, kā arī no personīgajām interesēm. Bet lai nu tas paliek uz katra paša sirdsapziņas. Es runāšu par nākamo etapu, tas ir, kad darbs jau ir izvēlēts un atrasts. Darba devējs vēlas pieņemt darbinieku un darbinieks vēlas stāties darbā pie darbinieka, tad ir jāslēdz darba līgums. Tādēļ vispirms jānoskaidro :
Kas ir darba līgums.
Pēc LR darba likumu kodeksa 14.panta:
Darba līgums ir tāda rakstveida vienošanās starp darbinieku un darba devēju, saskaņā ar kuru darbinieks apņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties iekšējai darba kārtībai vai darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs apņemas nodrošināt darba samaksu un darba apstākļus, kas paredzēti likumdošanas aktos, darba koplīgumā un pusēm vienojoties.
Praktiski darba līgums , tas ir dokuments, kur rakstiski tiek noformulētas darbinieka un darba devēja vēlmes, par kurām tie ir spējuši vienoties.Tādēļ slēdzot līgumu ir jāņem vērā tas, ka darba devējs vēlēsies līgumā ieviest sev vairāk izdevīgus noteikumus, nekā tos piedāvāt.
…