Darbinieki jeb darba spēks ir viens no svarīgākajiem uzņēmējdarbības resursiem, bez kura ražošana, pat izmantojot modernās tehnoloģijas, nav iespējama. Tāpēc darba tiesisko attiecību problēmas un jautājumi ir un vēl ilgi būs aktuāli, it īpaši tad, kad Latvija iestāsies Eiropas Savienībā, kur darba tiesiskājām attiecībām tiek veltīts daudz laika un līdzekļu. Tomēr Latvija jau ir spērusi dažus soļus darba likumdošanas attīstības un pilnveidošanas ceļā. Par to liecina jauna Darba likuma pieņemšana, kurš stājās spēkā 2002.gada 1.jūnijā un aizvietoja jau diezgan novecojošo Darba likuma kodeksu, kura normas jau nebija spējīgas adekvati regulēt darba tiesiskās attiecības Latvijas darba tirgū. Lielakā daļa izmaiņu bija saistīta ar darba līgumu, to noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas kārtību. Darba līgums ir centrālais dokuments, kurš regulē darba devēja un darba ņēmēja savstarpējās attiecības, kuras ar ekonomikas un uzņēmējdarbības attīstību palikušas ļoti sarežģītas. Darba līgums ir dažreiz vienīgais dokuments, kurš var aizsargāt darba devēja vai darba ņēmēja tiesības un likumiskās intereses. Tāpēc arī es izvēlējos tēmu, kuras nosaukums skan “Darba līguma noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas kārtība”.
Mana kursa darba mērķis izriet no kursa darba tēmas un tas ir: analizēt un izvērtēt darba līguma noslēgšana, grozīšana un izbeigšanas kārtību un ar to saistītās problemas.
Lai sasniegtu izvirzīto merķi man ir jaizpilda sekojošie uzdevumi:
1.apzināt materiālu klāstu, kas saistīts ar darba līguma noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas kārtību;
2. aplūkot kopīgo un atšķirīgo Darba likuma kodeksā un Darba likumā, kas saistīts ar darba līguma noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas kārtību.
Rakstot kursa darbu es izmantoju analīzes un salidzināšanas metodi, ejot no kopīgā uz atšķirīgo.
Galvenie avoti, kuri tika izmantoti rakstot kursa darbu ir Darba likuma kodeks un Darba likums, jo ite ir divi galvenie dokumenti, uz kuriem pamatojas mans darbs. Kā papildavotus es izmantoju Civillikuma 4.daļu Saistību tiesības un komentārus tai, ka arī citus likumus un normatīvus aktus, kuri ir saistīti ar darba tēmu. Teorētiskās daļas pamatošanai izmantoju divas grāmatas, kurus izdeva Biznesa Augstskola Turība un tās ir Gundegas Saules grāmata “Darba līgums” un Valijas Ulmanes grāmata “Darba tiesības”.…