Gandrīz katrs cilvēks dzīves laikā ir stājies darba tiesiskajās attiecībās, noslēdzot darba līgumu, bet ne vienmēr darbinieki zina savas tiesības un iespējas, kā uzlabot darba un sociālo aizsardzību, piemēram, noslēdzot koplīgumu, piedaloties tā noslēgšanā kā arodbiedrību pārstāvim vai darbinieku pilnvarotajam pārstāvim, vai arī izsakot savus priekšlikumus koplīguma projektam. Koplīguma noslēgšana ir iespēja nokārtot darba attiecības darba devēju un darbinieku starpā, ierobežot vienas vai otras puses prettiesisku rīcību un uzlikt par pienākumu ievērot darba koplīguma noteikumus.
Darba koplīgums Latvijā ir pazīstams jau no 20.gadsimta sākuma, tikai tā tiesiskais regulējums, subjekti, kā arī to tiesības un pienākumi laika gaitā ir mainījušies. Latvija ir ratificējusi arī vairākas Starptautiskās darba organizācijas konvencijas, kas attiecas uz koplīgumiem, tā subjektiem un slēgšanas kārtību, tādejādi vēl uzņemdamās papildus saistības, kas tai jāievēro, nosakot koplīguma tiesisko regulējumu.
Darba mērķis ir apskatīt darba koplīguma jēdzienu, būtību un noslēgšanas nosacījumus, kā arī tā puses, to savstarpējās attiecības, pienākumus un tiesības, salīdzināt mūsdienu normatīvos aktus ar 1927. gada un 1940. gada noteikumiem, kuri paredzēja koplīguma un tā subjektu tiesisko regulējumu.
Darba uzdevumi mērķa sasniegšanai ir sekojoši:
1) iepazīties ar informāciju un literatūru par darba koplīguma jēdzienu un tā subjektiem, ietverot arī Eiropas valstu praksi;
2) iepazīties ar šobrīd spēkā esošajiem, kā arī pagātnes tiesību aktiem, kas attiecās uz darba koplīgumu jēdzienu un tā subjektiem.…