Audzināšana ir process, kas notiek ik dienas, ikvienā ģimenē, un ar to saskaras vis cilvēka. Audzināšana ir process, kurš interesē ikvienam pedagogam un vecākam.
Visas Cilvēces attīstības vēsturē progresīvie pedagogi darbu ir uzskatījuši par audzināšanas līdzekli. 17. gs. ievērojamais čehu pedagogs J. Komenskis ieteicis vecākiem, pamatojoties uz bērnu vēlēšanos darboties no agras bērnības ieaudzināt viņiem darba mīlestību.
Cilvēki gūst prieku par veikto darbu. Tā katrs cenšas rast sev tādu darba veidu, lai varētu sevi apliecināt, izteikt. Tas ir svarīgi jebkura vecuma posmā. Jo cilvēks vairāk strādā, jo vairāk darbu prot veikt, jo mazāk viņu nomāc bezdarbība un garlaicība. Darbs pats atrod darbīgu cilvēku.
Audzināšana darbam ir jaunās paaudzes sagatavošana darbam, mērķtiecīgs process bērnības vispusīgas veidošanas procesā.
Pedagoģija darbu uzskata ne tikai kā audzināšanas mērķi, bet arī kā līdzekli cilvēka personības vispusīgai attīstībai.
Audzināšana darbam un mājturības un tehnoloģijas skolā jārealizē tā, lai ieaudzinātu bērnos mīlestību uz darbu un cieņu pret darba darītāju. Strādājot ar dažādiem materiāliem jāapgūst dzīvē nepieciešamu un noderīgu priekšmetu izgatavošanas elementārāku paņēmienu.Audzināšanas darbam uzdevumi īstenojami cieši saistot darbu mācību stundās ar ārpusstundu darbu.
Saskaņā ar mājturības un tehnoloģijas programmu mācību stundās paredzēts strādāt ar dažādiem materiāliem – ar papīru, tekstilijām, dabas materiāliem. Mācību procesā bērni gūst zināšanas par daudzveidīgiem izejmateriāliem un praktiski iepazīst to veidus. Praktiskā darbībā viņi iepazīst šo materiālu īpašības, uzzina par to ieguvi un pielietojumu. Bērni iemācās strādās ar piemērotiem darba rīkiem un instrumentiem, apgūst attiecīgus darba paņēmienus.
Vienlaikus bērniem veidojamas intelektuālā darba prasmes, attīstāma viņu konstruktīvā domāšana. Tas ir viens no galvenajiem darbmācības uzdevumiem.…