Kopsavilkums
Secinājumi un priekšlikumi, kas radušies šī darba ietvaros ir šādi:
Darba devēja uzteikums ir visbiežāk pielietotais darba tiesību izbeigšanas veids, kura regulējumam Latvijas Republikas Darba likumā atvēlēta būtiska vieta. Darba likuma 101. panta pirmā daļa (arī Darba likuma 47. pantā – pārbaudes laikā) nosaka, kāds pamatojums iespējams darba devēja uzteikumam.
Darba devēja uzteikumam ir jābūt pamatotam ar kādu no Darba likuma 101. panta pirmajā daļā ietvertajiem 11. punktiem, turklāt argumentēti, rakstveidā, ar uzteikuma pamatu jāiepazīstina arī darbinieku, lai viņam nerastos šaubas par darba uzteikuma pamatotību un likumību.
Darba likuma 101. panta pirmajā daļā ietverti vairāki abstrakti jēdzieni, kurus būtu lietderīgi izskaidrot šī likuma ietvaros. Autore ieteiktu ietvert likumā skaidrojumus jēdzieniem „būtisks pārkāpumus” un „labi tikumi’.
101. panta pirmās daļas 5. punktā vārdu salikumu „rupji pārkāpis” nomainīt pret „būtiski pārkāpis”, lai tā definīciju pietuvinātu jēdziena „būtisks pārkāpums” skaidrojumam, iesakot Darba likuma 101. panta pirmās daļas 5. punktu izteikt šādā redakcijā:
„5) Darbinieks būtiski pārkāpis darba aizsardzības noteikumus un apdraudējis citu personu drošību un veselību;”
Viens mēnesis ir pārāk īss periods uzteikuma izdarīšanai, ja negodprātīgs darbinieks atrod veidu kā izvairīties no iepazīšanās ar to. Šo termiņu ieteicams nedaudz pagarināt, izsakot Darba likuma 101. panta trešo daļu jaunā redakcijā:
„(3) Darba devējs var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz šā panta pirmās daļas 1.,2.,3.,4.,5. punkta noteikumiem, ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas, nesakaitot darbinieka pārejošas darbnespējas laiku vai laiku, kas viņš bijis atvaļinājumā vai nav veicis darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ, bet ne vēlāk kā 12 mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas. ”
…