Studiju darba temats “Darba algas lieluma noteicošie faktori un dinamika sabiedriskajā sektorā laika posmā no 2003. - 2007.gadam” tika izvēlēts, lai saprastu tautsaimniecībā notiekošos procesus saistībā ar darba algām un to ietekmējošiem faktoriem. Tā kā, pēc studiju darba autores domām, attīstīta darba tirgus izveide ir viens no būtiskākajiem aspektiem cīņā ar nabadzību, tas ir ceļš uz katra indivīda personisko un kopējo valsts labklājību. Tādēļ aktuāls vienmēr ir bijis un būs jautājums par darba algām un to samērīgumu.
Pirmkārt, tika sniegts teorētisks priekšstats gan par darba samaksas būtību, gan par izvēlētā sektora, proti, sabiedriskā sektora sastāvu un tā īpatnībām. Otrkārt, tika aplūkota un analizēta pieejamā informācija par darba algas dinamiku sabiedriskajā sektorā strādājošiem, kā arī tika analītiski aplūkota minimālās mēneša darba algas ietekme uz darba algu pieaugumu. Būtiskas izmaiņas pēdējo gadu laikā vērojamas pieaugošajā inflācijā. Tā kā šis factors patreiz ir viens no būtiskākajiem rādītājiem darba samaksas dinamikas attīstībā, uzmanība tika pievērsta arī patēriņu cenu un darba samaksas sakarībām.
Mērķis ir sniegt pilnīgu priekšstatu gan par minimālās darba algas apjomu un tās izmaiņām, gan arī par vidējās darba algas lielumu sabiedriskajā sektorā, aplūkojot un salīdzinot darba algas lieluma sakarības ar darba algu ietekmējošiem faktoriem. Studiju darba mērķis ir ne tikai sniegt pārskatu par līdzšinējo darba algas dinamiku, bet arī izanalizēt sakarības starp darba algu un inflāciju, kā arī minimālās mēnešalgas ietekmi uz labklājību.
Darba samaksas jomā galvenokārt tika veikta Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes apkopotās informācijas datu analīze, kā arī laikrakstu publikācijas un internetā iegūtā jaunākā informācija par darba samaksu sabiedriskajā sektorā.…