“ Par visu ir jāmaksā “ – mūsuprāt, tāds ir mūsdienu sabiedrības vadmotīvs. Atsaucoties uz šo sabiedrībā populāro atziņu, saprotams, ka arī cilvēciskā kapitāla jeb darbaspēka izmantošanai ir sava cena. Šī “cena” ir galvenais mājsaimniecības ienākumu avots un līdz ar to no tās ir atkarīgs arī tas, cik lielā mērā un kādā līmenī tiks apmierinātas pastāvīgās un augošās cilvēku vajadzības.
Runājot tālāk par darbaspēka “ cenu” – algu, rodas jautājums – kas ir tās noteicošie faktori, no kā ir atkarīgs darba algas lielums. Kāpēc pastāv nevienlīdzība algu samēros?
Līdz ar iepriekš minētajiem jautājumiem atklājas arī šī darba mērķis, proti, noskaidrot svarīgākos faktorus, kam ir kāda ietekme uz darba algu un kas nosaka darba algas dažādības. Paralēli šī jautājuma apskatīšanai, tiks noskaidrota arī darba algas dinamika Latvijā pēdējos gados.
Darbā tiks aplūkoti tie faktori, kurus mēs esam izvirzījušas kā nozīmīgākos darba algas ietekmētājus. Taču jāatzīmē, ka kaut kādā ziņā tie savā starpā reizēm ir saistīti un vienlīdz nozīmīgi. Blakus šiem būtiskākajiem faktoriem pastāv arī tādi kā papildus faktori, kas it kā pakārtoti iespaido darba algu.
Darba algas dinamika Latvijā, mūsuprāt, ir aplūkojama dažādos līmeņos un veidos, jo dinamiku var saskatīt kā minimālās darba algas apmēros, tā arī attiecīgi starp sieviešu un vīriešu darba algas samēriem. …