Darba alga ir ļoti daudzu cilvēku galvenais ienākuma avots. Savukārt darba algas līmenis ir atkarīgs gan no mūsu prasmēm, iemaņām, atbildības, gan arī no tā, kāda ir darba apmaksas organizācija uzņēmumā.
Katrs uzņēmējs neizbēgami saskaras ar jautājumu: cik daudz, par ko, un kā maksāt darbiniekam. Savukārt darbinieks vēlas saņemt taisnīgu atalgojumu par savu padarīto darbu. Bet, ja darbinieks savā darbā ir pielietojis gan savas radošās spējas, gan izdomu kvalitatīvai un kvantitatīvai darba veikšanai, tad uzņēmumā ir jāpadomā par darbinieku motivāciju. Nereti tieši motivācija ir stimuls kvantitatīvākam un kvalitatīvākam darbam, līdz ar to arī lielākai darba samaksai.
1.Darba algas tiesiskais pamats
Cilvēce gadsimtiem ilgi ir meklējusi sociālā taisnīguma formulu. Šo meklējumu rezultātā ekonomiski attīstītajās valstīs Rietumu valstīs tika iedibināta sociāli orientētā tirgus ekonomika. Darba tiesības , kas patreizējā brīdī uzstājas kā šo valstu neatņemama struktūra, ir viens no galvenajiem šo valstu ekonomikas sociālās virzības regulēšanas instrumentiem.
Nodarbinātības jomā pastāv plašs rakstītu likumu, noteikumu, miniostriju rīkojumu un citu juridiski saistošu regulējošu normu klāsts.
Latvijas Republikas darba likumdošanas akti attiecas uz visiem darba devējiem un darbiniekiem neatkarīgi no to statusa, īpašuma formas, jo darba attiecības dibinās uz darba līguma pamata. Tas nozīmē, ka Darba likums un citi darba likumi attiecas ne tikai uz valsts vai pašvaldību uzņēmumu darbiniekiem, bet arī uz tiem, kuri strādā uz darba līguma pamata sabiedrībās ar ierobežotu atbildību, akciju sabiedrībās, pie individuālā darba devēja u.t.t. LR ir noteikta darbinieku līdztiesība.…