Darba aizsardzības likuma mērķis. Darba aizsardzības mērķis ir garantēt un uzlabot nodarbināto drošību un veselības aizsardzību darbā, nosakot darba devēju, nodarbināto un viņu pārstāvju, kā arī valsts institūciju pienākumus, tiesības un savstarpējās attiecības darba aizsardzībā.
Uzdevumi, kas ir jāveic darba devējam, lai nodrošinātu nodarbinātajiem drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus, ir noteikti Darba aizsardzības likuma 2.nodaļā „Darba devēja pienākumi un tiesības”. Savukārt Darba aizsardzības likuma 3. nodaļas „Nodarbinātā un uzticības personas pienākumi un tiesības” 18. pantā ir runāts par nodarbinātā tiesībām atteikties no darba veikšanas, ja tā rada vai var radīt risku viņa vai citu personu drošībai un veselībai.
Darba aizsardzības vispārīgie principi. Darba aizsardzības pasākumus darba devējs veic saskaņā ar šādiem darba aizsardzības vispārīgajiem principiem: Darba vidi izveido tā, lai izvairītos no darba vides riska vai mazinātu nenovēršama darba vides riska ietekmi; Novērš darba vides riska cēloņus; Darbu pielāgo indivīdam, galvenokārt darba vietas iekārtojuma, darba aprīkojuma, kā arī darba un ražošanas metožu izvēles ziņā, īpašu uzmanību pievērš tam, lai atvieglotu vienmuļu darbu un darbu ar iepriekš noteiktu ritmu un mazinātu tā negatīvo ietekmi uz veselību; Ņem vērā tehnikas, higiēnas un medicīnas attīstību; Bīstamo aizstāj ar drošo vai mazāk bīstamo; Izveido saskaņotu un visaptverošu darba aizsardzības pasākumu sistēmu; Dod priekšroku kolektīvajiem darba aizsardzības pasākumiem salīdzinājumā ar individuālajiem darba aizsardzības pasākumiem; Novērš darba vides riska ietekmi uz to nodarbināto drošību un veselību, kuriem saskaņā ar normatīvajiem aktiem noteikta īpaša aizsardzība; Veic nodarbināto instruktāžu un apmācību darba aizsardzības jomā; Darba aizsardzības jomā sadarbojas ar nodarbinātajiem un uzticības personām. Pašnodarbinātajam ir pienākums rūpēties par savu drošību un veselību darbā, kā arī par to personu drošību un veselību, kuras ietekmē vai var ietekmēt viņa darbs.…