Ogļhidrāti.
Ogļhidrāti dabā veidojas fotosintēzes procesā.Viena no savrīgākajām ogļhidrātu funkcijām ir organisma apgāde ar enerģiju. Vīnogu cukurs, C6H12O6 ir nozīmīgs ogļhidrātsOgļhidrātus iedala vienkāršajos ogļhidrātos (monosaharīdos) un saliktajos ogļhidrātos (disaharīdos, palisaharīdos).
Monosaharīdi ir organiskie savienojumi, kuru molekulās ir vairākas hidroksilgrupas un aldehīdgrupa vai ketogrupa.Venkāršie ogļhidrāti bieži sstopami dabā.Pazīstamākie no tiem ir glikoze un fruktoze, kas piešķir ogām, augļiem un medum saldo garšu.Dabā esošo monosaharīdu molekulās ir 5 vai 6 oglekļa otomi.
Disaharīdus hidrolizējot, veidojas 2 monosaharīdi.Pazīstamākie disaharīdi ir saharoze (biešu vai niedru cukurs). Maltose (iesala cukurs), un laktoze (piena cukurs).Polisaharīdus hidrolizējot, veidojas 100 un pat 1000 monosaharīdu molekulu.Svarīgākie polisaharīdi ir ciete un celuloze.Hidrolizējot cieti vai celulozi iegūst glikozi.
Dabā glikoze brīvā veidā ir sastopama dažādos augļos. Disaharīds maltoze sastāv no divām glikozes molekulām. Disaharīds saharoze sastāv no glikozes un fruktozes un ir sastopams cukurbietēs un cukurniedrēs. Polisaharīds celuloze ir glikozes polimērs un ir sastopams visās augu šķiedrās. Citi svarīgi glikozes polimēri ir ciete (galvenokārt augos) un glikogēns (dzīvnieku organismos). Hidrolīzes ceļā no visiem glikozes polimēriem var iegūt glikozi.
Fruktoze ir vienkāršs cukurs, balta, kristāliska, ļoti salda viela, cilvēka organisms izmanto viegli.Fruktoze izplatīta augu valstī, atrodama augļos (tomātos, ābolos), visvairāk fruktozes ir bišu medū (līdz 50%).Fruktoze ir vissaldākā no visiem cukuriem, tā ir 1,5 reizes saldāka par saharozi un 3 reizes saldāka par glikozi. Izmanto medicīnā par vērtīgu uzturvielu. Disaharīdu sastāvā ietilpst β-furanozes veidā.
…