Tūrisma attīstības plāna īstenošanas ietekme uz vidi
Tā kā tūrisma attīstības plāns izstrādāts īpaši aizsargājamai dabas teritorijai – dabas parkam, Natura 2000 vietai, ir jāpievērš īpaša uzmanība plānoto aktivitāšu potenciālajai ietekmei uz vidi. Tāpat jāplāno ietekmju mazināšanas un novēršanas pasākumi.
Saskaņā ar ietekmes uz vidi novērtējuma pamatprincipiem (ietekmes uz vidi novērtējums jāveic pēc iespējas agrākā plānojuma sagatavošanas brīdī, jānodrošina sabiedrības līdzdalību) jau tūrisma attīstības plāna izstrādes sākumposmā tiek izvērtēti piedāvātie pasākumi tūrisma attīstībai un par vērtējumu informēta sabiedrība (sabiedriskā apspriešana, sanāksmes ar interešu grupām, darba grupas sanāksmes). Pielietotās novērtējuma metodes – informācijas analīze, diskusijas ar bioloģijas nozaru ekspertiem un tūrisma speciālistiem, pašvaldību attīstības speciālistiem, sabiedriskā apspriešana.
Tūrisma attīstības plāna dabas parkam „Daugavas loki” vispārējs raksturojums ietekmes uz vidi kontekstā. Tūrisma attīstības plāna realizācija neapdraud vides aizsardzībai būtiskas teritorijas. Tūrisma attīstības plāns šai teritorijai vērsts uz dabas parka „Daugavas loki” popularizēšanu un tūrisma piedāvājumu bagātināšanu, vienlaicīgi plānojot tūrisma infrastruktūras attīstību, vienmērīgāku tūrisma resursu izmantošanu visā teritorijā un tās apkārtnē, novirzot tūristu plūsmu no tradicionāli apmeklējamām un noslogotām vietām uz mazāk populārām, kā arī sniedzot ieteikumus sezonalitātes mazināšanai – tūristu piesaistei ziemas sezonā. Sabalansēta un ilgtspējīga šī plāna ieviešana var uzlabot vides stāvokli teritorijā gan tieši – uzlabojot atkritumu savākšanu un izvešanu, samazinot slodzi uz jutīgajiem biotopiem un populārākajiem objektiem, gan pastarpināti – ja tūrisms uzlabos ekonomisko stāvokli, iedzīvotāji vairāk apsaimniekos savus īpašumus, un tiks samazināts pļavu aizaugšanas ātrums, saglabāta mozaīkveida ainava teritorijā. Labiekārtotas atpūtas vietas un apskates objekti piesaista tūristus konkrētā, šim mērķim labiekārtotā vietā, tādējādi mazinot ietekmi uz apkārt esošām dabas vērtībām. Tūrisma maršruti ļauj novirzīt apmeklētāju plūsmu no jutīgākajiem biotopiem un sugu dzīvotnēm.…