Darba uzdevums ir iepazīties ar kādu konkrētu izejvielu vai izejvielu grupu. Manā gadījumā tā ir cūkgaļa. Darbā apskatīšu cūkgaļas ēdienu uzturvērtību, produktu prečzinisko raksturojumu, apstrādes veidus, ēdienu gatavošanas tehnoloģiju u.c.
Gaļa ir viens no cilvēku uztura pamatproduktiem. Gaļa satur vērtīgas, organismā labi izmantojamas uzturvielas dažādā daudzumā atkarībā no dzīvnieku sugas īpatnībām un barošanās. Gaļā ir 8-20 % olbaltumvielu, 30-50 % taukvielu, 70-80% ūdens un 1% minerālvielu. Ogļhidrātu gaļā ir ļoti maz. Bez tam gaļā ir diezgan daudz B grupas vitamīnu, C vitamīna ir tikai nedaudz, muskuļu olbaltumvielas satur neaizstājamās aminoskābes.
Mājas cūku cilvēki izaudzējuši, pieradinot mežacūku V – III gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Tas noticis dažādos Eiropas un Āzijas reģionos.
Viduslaiku pilsētās, pat Londonā līdz XVII gadsimta beigām cūkas brīvi klaiņoja pa ielām un apēda atkritumus, ko sameta grāvjos māju tuvumā.
Pārsteidzoši ir tas, ka pēc asins bioķīmiskās analīzes un asins formulas, pēc barības sastāva un asimilācijas cūka kā visēdāja no pārējiem laboratorijas dzīvniekiem atrodas cilvēkam vistuvāk, uzreiz aiz pērtiķiem.
Pēc auglības, ātraudzības, barības izmantošanas efektivitātes un kautiznākuma cūkas pārspēj pārējos lauksaimniecības dzīvniekus. Vienīgi broileri izlieto mazāk barības produkcijas vienības ražošanai.
Gaļa cilvēka uzturā vienmēr ir bijis viens no pamatproduktiem. Latviešu nacionālajā virtuvē varam sastapt daudz gaļas ēdienu. Ļoti plaši pārstāvēta cūkgaļa, tādēļ arī izvēlējos rakstīt savu patstāvīgo darbu par šo produktu. …