Tiek ražoti līdzekļi ne tikai sejas muskuļu spazmu ārstēšanai un komētiskiem nolūkiem, bet arī citu slimību ārstēšais. Botokss ārstnieciskiem un terapeitiskiem nolūkiem vēl ir jauns un nav plaši izpētīts. Tomēr pēdējie pētījumi apstiprina to, ka C. botulinum toksīns ārstē migrēnu, trīszagru neiralģiju, veģetatīvo distoniju, tiek lietots arī pret depresiju. Injekcijā kopā ar vitamīniem, ko injicē skalpā, tiek veicināta arī matu augšana. Preperāti, ko lieto ir Botox® for migraine, Botox®Medical, Vistabel®, Azzalure®, Dysport®, Xeomin®. [Berry, Stanek, 2012].
Secinājumi
Clostridium botulinum ir gram – pozitīva nūjiņveida baktērija, kura anaerobos apstākļos izdala neirotoksīnu, kas cilvēkam izraisa botulismu. Šī baktērija normāli atrodas visos augsnes paraugos. Ir pavisam 8 C.botulinum toksīnu tipi ( A, B, C1, C2, D, E, F un G), bet tikai A, B, E un retos gadījumos F un G izraisa cilvēkiem botulismu.
Ar C.botulinum toksīnu iespējams saindēties nepareizi pagatavojot, konservējot pārtiku.
Toksīnam iekļūstot organismā, tas pa asinsrites sistēmu, endocitozes ceļā nokļūst nervu šūnā, saistās ar konkrētu receptoru pie perifēro nervu sinapsēm, kur tas bloķē acetilholīna izdalīšanos. Pirmie botulisma simptomi parādās jau 18 – 36 stundas pēc toksīna uzņemšanas organismā. Botulisms izraisa elpošanas paralīzi un sirds apstāšanos un ja laicīgi netiek sniegta palīdzība, tad iznākums visbiežāk ir letāls.
C.botulinum toksīnu izmanto arī kosmetoloģijā un farmācijā, kā medikamentu pret citām slimībām.
…