Mūsdienās civiltiesību praktiskā puse lielā mērā ir saistīta ar jautājumiem par zaudējumu atlīdzību, kompensācijām par kaitējumu nodarīšanu un līgumsodu samaksu, kas pēc būtības ir civiltiesiskās atbildības formas. Tieši tāpēc studiju darbam tika izvēlēta šī tēma, jo vēlējos, pirmkārt, uzzināt, kas ir civiltiesiskā atbildība, kādiem jābūt priekšnoteikumiem, lai iestātos civiltiesiskā atbildība. Un otrkārt, apskatīt iespējamās problēmas, ar kādām var sastapties, lai konstatētu civiltiesisko atbildību.
Tiesību teorijā noteikts, ka, lai iestātos civiltiesiskā atbildība, ir nepieciešami četri priekšnoteikumi – prettiesiska rīcība, zaudējumu vai kaitējuma fakts, cēloniskais sakars un vaina. Šajā studiju darbā mēģināšu noskaidrot, vai tas tā ir pilnīgi visos gadījumos.
Studiju darba pētījuma priekšmets ir civiltiesiskās atbildības jēdziens un priekšnoteikumi. Pētījuma objekts – Latvijas civiltiesību zinātnieku atziņas, kā arī tiesu prakse ar civiltiesisko atbildību saistītajos jautājumos. Darba mērķis ir aplūkot civiltiesiskās atbildības jēdzienu, kā arī konstatēt un pētīt, kādi ir civiltiesiskās atbildības priekšnoteikumi. Lai sasniegtu šo mērķi tiek izvirzīti šādi darba uzdevumi:
1)Izpētīt civiltiesisko atbildību kā vienu no juridiskās atbildības veidiem; salīdzināt civiltiesisko atbildību ar administratīvo un kriminālatbildību, konstatēt kopīgās un atšķirīgās iezīmes;
2)Noteikt, kādi ir civiltiesiskās atbildības priekšnoteikumi, izpētīt, vai visos gadījumos tie ir vienādi; aplūkot jaunākās zinātniskās atziņas civiltiesiskās atbildības priekšnoteikumu kontekstā; izpētīt kā tās tiek pielietotas tiesu praksē.
Lai labāk izzinātu šo tēmu un padziļinātāk apgūtu kursu Saistību tiesības, darba rakstīšanai izmantoju zinātnisko literatūru, kas rakstīta gan mūsdienās, pirmskara Latvijā, gan arī Padomju gados, periodiskos izdevumus, kā arī normatīvos aktus.…