2.6.Uzņēmums
Uzņēmuma kā civiltiesību objekta jēdziens sniegts Komerclikumā. KCL 18.pantā teikts, ka ‘’uzņēmums ir organizatoriski saimnieciska vienība. Uzņēmumā ietilpst komersantam piederošas ķermeniskas un bezķermeniskas lietas, kā arī citi saimnieciski labumi (vērtības), kurus komersants izmanto komercdarbības veikšanai.’’
Ievērojot Komerclikumā ietverto uzņēmuma definīciju , var secināt, ka uzņēmums ir materiālo un nemateriālo līdzekļu kopums, ar kuru komersants vai cits tiesību subjekts veic patstāvīgu saimniecisko darbību. Uzņēmums nav lietu kopība, bet gan plašāks jēdziens, jo uzņēmumā bez ķermeniskām un bezķermeniskām lietām ietilpst arī tādi saimnieciskie labumi jeb vērtības kā, piemēram, reputācija, klientūra, kvalificēts darbaspēks, kas nav lietas, jo neatbilst Civillikumā minētajām lietu pazīmēm. Uzņēmumu kā tiesību objektu vislabāk raksturo tas, ka uzņēmums saskaņā ar KCL 20.pantu ir atsavināms citai personai.
2.7.Intelektuālā īpašuma objekti
Intelektuālā īpašuma objekti ir cilvēka literārās, mākslinieciskās, zinātniskās, tehniskās vai citas jaunrades rezultātā radīti darinājumi, ko aizsargā intelektuālā īpašuma tiesības. Intelektuālā īpašuma objekti, piemēram, literatūras un mākslas darbi, izgudrojumi, dizainparaugi, preču zīmes, ir uzskatāmi nevis par lietām, bet par bezķermeniskiem labumiem. Intelektuālā īpašuma objekti nav bezķermeniskas lietas, jo bezķermenisko lietu grupā saskaņā ar CL 841.pantu ir ierindojamas tikai mantā ietilpstošas tiesības. …