CP ir civilprocesuālo normu kopums, kas regulē tiesu darbību izskatot civillietas un izpildot tiesas nolēmumus. CP ir likumā noteiktā lietu vešanas kārtība, kas jāievēro tiesai un pusēm. CP tiesību sistēma ir CP tiesību struktūra, kas sastāv no 6 daļām: 1.vispārējie noteikumi (tiesvedības pamati; lietas dalībnieki, pierādījumi); 2.tiesvedības kārtība 1.instances tiesā (prasības tiesvedībā; atsevišķu kategoriju lietu izskatīšanas īpatnības; sevišķās tiesāšanas kārtība; saistību izpildīšana tiesas ceļā); 3.tiesas spriedumu un lēmumu pārsūdzēšanas kārtība (apelācija; kasācija; lietu izskatīšana, sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem; lietas izskatīšana uzraudzības kārtībā); 4.šķīrējtiesa; 5.tiesas spriedumu izpildīšanas kārtība; 6.nobeiguma noteikumi (ārvalstu tiesas nolēmumi; ārvalstu tiesas nolēmumu atzīšana un izpildīšana; ārvalstu likumu piemērošana civillietās).
Civilprocess ir tiesvedība civillietās un likumā noteikta civillietu izskatīšanas kārtība tiesās. Civilprocesa uzdevums ir nodrošināt pareizu un ātru civillietu izskatīšanu. Civilprocess sastāv no diviem tiesvedības veidiem: prasības tiesvedības un sevišķās tiesāšanās kārtības.
Civilprocesa likums nosaka to procesuālo kārtību, kas jāievēro tiesāšanās laikā. Tiesvedību civillietā regulē civilprocesuālo tiesību normas, kas ir spēkā lietas izskatīšanas, atsevišķu procesuālo darbību izdarīšanas vai tiesas sprieduma izpildīšanas laikā. Civilprocesam ir vairāki posmi.
Tiesvedība civillietās noris pa stadijām, kuru secība noteikta ar likumu un nav grozāma. Pastāv obligātās un fakultatīvās stadijas.…