1. Ievads
Uz zemeslodes regulāri notiek dažādas katastrofas gan cilvēku rīcības rezultātā, gan dabas stihiju ietekmē. Tās apdraud cilvēku veselību un pat dzīvību, izraisot cilvēku upurus, nodara materiālos zaudējumus, kā arī var neatgriezeniski kaitēt videi un ekosistēmām.
Lai brīdinātu un informētu sabiedrību par ārkārtas situācijām un noteiktu rīcības shēmu katastrofu gadījumos, tika radīti un 2007.gada 7.augustā pieņemti1 Ministru kabineta noteikumi Nr. 530 “Civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas izveidošanas, izmantošanas un finansēšanas kārtība”.
Mana dzimtā puse ir netālu no Rīgas, Krimuldas novada administratīvais centrs – ciemats Ragana. Lai gan ciemats ir neliels, tā tiešā tuvumā atrodas stratēģiski svarīgs objekts – Inčukalna Gāzes krātuve. Raganas tuvumā neatrodas lielas upes, kas pavasara palu rezultātā varētu radīt ikgadējus un regulārus zaudējumus, taču daži piemēri par civilās aizsardzības preventīviem pasākumiem un reāliem negadījumiem tālākā darba gaitā tiks apskatīti.
2. Civilās trauksmes un iedzīvotāju apziņošanas sistēma
Ministru kabineta noteikumi Nr. 530 “Civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas izveidošanas, izmantošanas un finansēšanas kārtība”, kas ir izdoti saskaņā ar Civilās aizsardzības likuma 15.panta otro daļu un Mobilizācijas likuma 9.panta 1.punktu, nosaka civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas izveidošanas, izmantošanas un finansēšanas kārtību, sistēmas mērķi un uzdevumus, kā arī valsts un pašvaldību institūciju pienākumus sistēmas darbības nodrošināšanā.
Civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas mērķis ir civilās aizsardzības sistēmas un mobilizācijas sistēmas ietvaros brīdināt un informēt iedzīvotājus katastrofas vai tās draudu gadījumā, kā arī ārkārtējas situācijas, izņēmuma stāvokļa vai mobilizācijas izsludināšanas gadījumā. Civilās trauksmes uzdevums ir nodrošināt trauksmes sirēnu darbību iedzīvotāju brīdināšanai, kas ne vienmēr izdodas, kā plānots.…