Ievads
Procesa dalībnieki Satversmes tiesā ir tiesas sastāvs un lietā iesaistītās personas. Lietā iesaistītās personas ir lietas dalībnieki - pieteikuma iesniedzējs un institūcija, kas izdevusi apstrīdēto aktu, kā arī citas lietā iesaistītās personas: eksperts, liecinieks, tulks un pieaicināta persona.1
Ikviena neiztrūkstoša tiesas procesa sastāvdaļa ir lietas dalībnieki. Taču citu lietā iesaistīto personu iesaistīšanās ir fakultatīva. Process principā var noritēt ari bez šo personu iesaistīšanas. Taču prakse rāda, ka ļoti bieti bez lietas dalībniekiem tiek iesaistītas arī citas personas, kurām procesā ir savas tiesības un pienākumi un kuru iesaistīšanās atstāj iespaidu uz lietas iznākumu.
Šajā referātā tiks analizētas tikai tās problēmas, kas attiecas uz citu personu iesaistīšanos procesā, kas ir uzskatāma par zināma veida problēmu, jo tas maina un ietekmē procesa virzību, kā arī groza lietas dalībnieku tiesība un intereses. Turklāt Satversmes tiesas līdzšinējā prakse rāda, ka citu lietās iesaistīto personu pieaicināšana radījusi diskutablas situācijas, kuras no reizes uz reizi tiek lemtas atšķirīgi. To var skaidrot arī ar apstākli, ka citu lietas iesaistīto personu pieaicināšana ir skopi reglamentēta.
1. Pieaicinātās personas noteikšana
Saskaņā ar Satversmes tiesas likuma 22.panta trešo daļu pieaicinātā persona ir Satversmes tiesas procesa dalībnieks, kura viedokļa uzklausīšana var sekmēt vispusīgu un objektīvu lietas izskatīšanu. Šāds "cits lietas dalībnieks" Satversmes tiesas likumā tika ietverts ar 2000.gada 30.novembra grozījumiem,2 lai risinātu situāciju, kad kādu personu nepieciešams uzklausīt, bet nav citas procesuālas formas, izņemot liecinieka statusu, kā to izdarīt.
Satversmes tiesas likumā nav tieši reglamentēts pieaicinātās personas statuss, tiesības un pienākumi.
…