Es starptautisko ekonomisko attiecību students Mārtiņš Linde izvēlejos rakstīt savu referātu Tiesību sistēmā par vienu no, manuprāt visnozīmīgākajam tiesību nozarēm- Cilvēktiesībām. Savā darbā centīšos apskatīt gan cilvēktiesību vēsturi, kādēļ un kur tās radās, gan arī to pielietojumu praksē Latvijā.
Šā gada pirmajos trīs mēnešos Tiesībsargs kopumā saņēma 1501 iedzīvotāju sūdzību par iespējamiem viņu tiesību pārkāpumiem. No tām 634 bija rakstveida sūdzības, bet 867 – mutvārdu sūdzības. Lielākā daļa no sūdzībām bija par cilvēktiesību jautājumiem, bet 120 gadījumos iedzīvotāji vērsās pie Tiesībsarga sakarā ar iespējamiem labas pārvaldības principa pārkāpumiem.
Domāju ja vairāk cilvēki zinātu savas tiesības šis skaitlis būtu stipri lielāks, bieži vien ir situāciajs, kad tu jūti kad tiesības ir pārkāptas, bet tu nezini kā rīkoties, tad nu lai šādas iespejas nepieļautu, visu šo kopumā, es centīšos īsi alkatī savā referātā.
Daudzām lietām, ko ikdienā mēs uzskatām par pašsaprotamām, pamatā ir tas, ko saucam par “cilvēktiesībām”. Šīs tiesības ietver tiesības dzīvot brīvi, teikt to, ko domājam un sagaidīt, ka citi pret mums izturēsies taisnīgi un ar cieņu. Šīs tiesības piemīt visiem cilvēkiem, un tās tiek garantētas vairākos dokumentos, to skaitā Eiropas Cilvēktiesību konvencijā. Galvenais “cilvēktiesību” mērķis ir aizstāvēt vājos, mazaizsargātos, tos, kas ne vienmēr spēj sevi aizstāvēt. Jūs nekad nedrīkstat aizmirst, ka šādas tiesības piemīt visiem cilvēkiem. Dzīvot sabiedrībā nozīmē to, ka jūsu brīvība beidzas tur, kur sākas citu cilvēku brīvība. …