Referātā apskatīta cilvēka negatīvā ietekme uz dabu, un ar to saistītās ētikas problēmas. Minēta ilgspējīgas attīstības koncepcija, kas pamatojas uz pasaules mēroga konferenču pieņemtajiem likumiem. Stāstīts par Natura 2000 ievērošanas nosacījumiem Latvijā.
Atslēgas vārdi: dabas resursi, aizsargājamā teritorija, NATURA 2000.
Arvien vairāk tiek izprasts, ka ir nepieciešama ilgspējīgas attīstības koncepcija par dabas resursu saudzīgu un pamatotu izlietojumu. Nelielais pētījums balstīts uz A.Steigena, J.Miezīša un T.Ismailovas atziņām. Izteikti materiālajai, intensīvajai pasaulei šo autoru atzinumi var likties nepamatoti un absurdi, jo daudzi no mums joprojām uzskata, ka cilvēks ir valdnieks pār visu un ar dabu var izrīkoties, kā vien vēlas. Jebkurai rīcībai ir sekas, un mūsdienās šīs sekas jau ir ļoti labi jūtamas.
Pētījuma priekšmets: cilvēka iedarbība uz dabu.
Pētījuma objekts: dabas resursu vienlīdzīgs sadalījums.
Pētījuma mērķis: izpētīt materiālus par cilvēka un dabas mijiedarbību.
Pētījuma hipozēze: ja ilgspējīgas attīstības koncepcijas spēs radīt cilvēkos morālu atbildību par dabas resursu saudzīgu un lietderīgu izmantošanu, tad Cilvēces pastāvēšanas laiks var būt neierobežots.
Uzdevumi:
1.pētīt un analizēt literatūru par ilgspējīgas attīstības koncepcijām un dabas resursu lietderīgu izlietošanu;
2.izpētīt materiālus par cilvēces tālāku attīstību.
Pētījuma metode:
vispārteorētiskās metodes - literatūras par ilgspējīgas attīstības koncepcijām izpēte un analīze.
Cilvēka aktīva attieksme pret vidi jeb rīcība mūsdienās skatāma kā negatīva, nevis pozitīva, ka būtu jābūt, jo cilvēks ir dabas daļa.Cilvēks, neskatoties uz to, ka viņa tiesībām būtu jābūt tieši tādām kā citiem dzīvajiem organismiem, nez kāpēc ir iedomājies sevi gudrāku par citiem un iecēlis dabas valdnieka kārtā. Attieksmē pret vidi šis valdnieks ir necilvēks, tātad ar negatīvo nozīmi, nevis cilvēks.Vai necilvēku rīcību un sekas, kuras parādās arvien asāk, mēs varam traktēt kā valdnieka, taisnīga valdnieka rīcību?…