Psiholoģe Silva Omārova raksta, ka „grupas problēma ir viena no galvenajām sociālajā psiholoģijā” [1.; 76.lpp.]. Domāju, ka tas ir tieši tādēļ, ka mēs katrs savā dzīvē saskaramies un iesaistāmies daudzās un dažādās grupās, un pat, ja mēs to neapzināmies, mūsu eksistence un attīstība bez iesaistīšanās šajās grupās nemaz nebūtu iespējama. Tieši tādēļ šī tēma – „Cilvēks grupā”, man šķiet interesanta iespēja pētot kādu konkrētu cilvēku.
Šajā pētījumā iesaistīšu savu draudzeni, ar kuru iepazināmies šeit, Jelgavā, pirms vairāk kā 1,5 gadiem, un esam diezgan daudz kopā radījušas mūziku, devušās dažādos izbraucienos un piedalījušās pasākumos, kā arī pavadījušas daudz laika patiesās un godīgās sarunās. Viņa ir 22 gadus veca krieviete, kas piedzimusi un uzaugusi Latvijā, ieguvusi bakalaura grādu agronomijā un pašlaik strādā par kristīgās ticības, mūzikas skolotāju divos sociālā atbalsta centros Jelgavā un kā ērģelnieces palīdze baznīcā.
Mana pārliecība ir tā, ka ļoti svarīgi neizteikt par otru pārsteidzīgus spriedumus par otra raksturu un īpaši attieksmi un motīviem, jo ļoti bieži pat cilvēks pats nezina, kāpēc viņš tā rīkojas kādā konkrētā situācijā. Tādēļ šajā darbā balstīšos uz interviju ar šo meiteni Žannu (izdomāts vārds), temperamentu testu un tikai nedaudziem maniem novērojumiem par viņu.
Analīze būs pakārtota dažādām teorijām, tās kaut kādā veidā apstiprinot vai noliedzot.
Visi praktiskie, tieši ar Žannu saistītie teksti būs rakstīti treknrakstā. Viss pārējais parastajā fontā.
„Šī teorija balstās uz neapstrīdamo faktu, ka jebkurā sabiedrībā pastāv noteiktu augstāku un zemāku statusu (sociālo pozīciju) un tiem atbilstošo lomu hierarhija. Loma ir statusa dinamiskā projekcija, jo sabiedrībā no cilvēka tiek gaidīta statusam atbilstoša uzvedība, pretējā gadījumā pret cilvēku vēršas soda sankcijas.”[1.24.lpp]…