Mūsdienās arvien vairāk pieaug smēķēšanas atkarība un smēķēšanas izraisīto slimību konstatēšana. Paradums ieelpot tabakas dūmus ir ļoti izplatīts narkomānijas veids, kas kaitīgs ne tikai pašam smēķētājam, bet arī apkārtējiem cilvēkiem, sevišķi bērniem. Lai gan tabakas izstrādājumus Rietumu kultūrā pazīst vairāk nekā 400 gadus, par masu fenomenu smēķēšana kļuvusi tikai 20.gadsimtā. Arī Austrumu tautu kaitīgais ieradums ūdenspīpes pīpēšana ir ieguvusi lielu popularitāti eiropiešu vidū. Tomēr cigarešu aizstāšana ar ūdenspīpi nebūt nemazina ar smēķēšanu saistītos draudus veselībai.
Mērķis: iepazīties ar smēķēšanas veidiem, tās izplatību mūsdienu sabiedrībā, īpašu uzmanību pievēršot aizvien lielāku popularitāti gūstošajai ūdenspīpes smēķēšanai.
Hipotēze: smēķēšana ir viens no kaitīgākajiem un plašāk izplatītākajiem ieradumiem cilvēka dzīvē, neatkarīgi no tā vai izmanto cigaretes vai ūdenspīpi.
Darba uzdevumi:
Analizēt literatūras datus par smēķēšanas izplatību un sekām Latvijā.
Salīdzināt ūdenspīpes un cigaretes kaitīgumu.
Izpētīt ūdenspīpes uzbūvi.
Uzzināt ārsta viedokli par smēķēšanas kaitīgumu.
Veikt aptauju, lai izprastu jauniešu domas par smēķēšanu.
Veikt eksperimentus ar cigaretēm un ūdenspīpi.
Pētījuma metodes:
Literatūras un statistikas datu analīze
Aptauja
Intervija
Eksperiments.
Latvijā smēķēšana ir ļoti izplatīta. Par to liecina 2006. gadā publicētais Eiropas Komisijas Socioloģisko pētījuma centra „Eurobarometer” pētījums par eiropiešu nostāju ar smēķēšanu saistītajos jautājumos. Pētījuma mērķis bija noskaidrot tabakas patēriņa līmeni, smēķētāju un nesmēķētāju viedokli un attieksmi pret smēķēšanu dažādās vietās, par tabakas dūmu kaitīgo ietekmi, par citu vielu lietošanas kombinēšanu un visbeidzot par pretsmēķēšanas kampaņu ietekmi un efektivitāti.
Pētījuma rezultāti liecina, ka Latvijā smēķētāju īpatsvars sasniedz 36%, no kuriem regulāri smēķē 85% aptaujāto; tas Latviju ierindo Eiropas Savienības dalībvalstu līderu galvgalī.
Ieradumu pētījums liecina, ka ikdienā smēķētāji Latvijā visvairāk izsmēķē 10- 14 (24%), 20 – 24 (21%), 15 – 19 (21%) cigaretes dienā. Latvijas iedzīvotāji ir vieni no lielākajiem smēķētājiem automašīnā, kad tajā ir vieni (56%).…