Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
5,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:800604
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.07.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 33 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Cietušā tiesiskā stāvokļa izpratne kriminālprocesā    5
1.1.  Cietušā jēdziens    8
1.2.  Vēsturiskais aspekts    10
2.  Cietušā statuss kriminālprocesā    13
2.1.  Cietušā tiesības    13
2.2.  Cietušā pienākumi    20
2.3.  Procesuālās darbības un to veikšanas kārtība    21
2.4.  Kaitējuma atlīdzināšanas kārtība    24
3.  Būtiskākie jaunievedumi kriminālprocesā    27
4.  Cietušā statusa reglamentācija ārvalstu kriminālprocesos    30
  Secinājumi un priekšlikumi    34
  Izmantotās literatūras saraksts    36
  Pielikumi    38
Darba fragmentsAizvērt

Cietušā statuss kriminālprocesā ir viena no aktuālākajām tēmām tiesībsargājošajās iestādēs. Cietušais ir viens no procesa dalībniekiem, taču kā valsts mērogā, tā arī starptautisko tiesību mērogā cietušajam tiek veltīts samērā maz uzmanības salīdzinājumā ar citām procesā iesaistītajām personām. Visvairāk tiek pētītas un aizstāvētas aizdomās turētā tiesības, tāpēc savā darbā pievērsīšos tieši cietušā statusam.
“Statuss (no latīņu valodas – stāvoklis) tiesībās ir juridisko pazīmju kopums, kas raksturo valsts, kādas juridiskas vai fiziskas perosnas tiesisko stāvokli, tās tiesību un pienākumu apjomu, vietu un lomu sabiedrības politiskajā, ekonomiskajā un sociālajā sistēmā”1. Tiesiskais statuss ir personas juridiskais stāvoklis ar noteiktu tiesību un pienākumu apjomu. Pastāv arī cits statusa jēdziena skaidrojums – tas ir konstitūcijā un citos likumos atzīts cilvēka neatņemamo pienākumu un tiesību kopums.
Uz doto brīdi cietušā statusa tēma ir ļoti aktuāla, tā kā no 2005.gada 1.oktobra stājās spēkā jaunais Kriminālprocesa likums (turpmāk KPL), nomainot līdzšinējo Latvijas Kriminālprocesa kodeksu (turpmāk LKPK). Tas ieviesa pārmaiņas pirmstiesas izmeklēšanas, prokuratūras, advokatūras un tiesvedības darbā. Šīs izmaiņas var skart ikvienu cilvēku, kurš vēršas tiesībsargājošā iestādē, lai aizstāvētu savas tiesības.
Jauns likums bija nepieciešams, jo LKPK nostādnes pret procesa dalībniekiem, tai skaitā arī pret cietušo, bija deklaratīvas, mazefektīvas, ar sarežģītu realizācijas mehānismu, tāpat arī novecojušas un neatbilstošas Eiropas prasībām. Pastāv lielāka iespēja panākt īsāku laika periodu no nozieguma izdarījušās personas noskaidrošanas brīža līdz tās notiesāšanai, līdz ar to arī cietušajam ir vairāk iespēju realizēt savas tiesības un apmierināt savas vajadzības.
Studiju darba mērķis ir:
izpētīt cietušā jēdziena būtību un tā vēsturisko attīstību Latvijā;
izanalizēt pēc iespējas plašāku literatūras klāstu par cietušo, lai varētu izveidot pētījuma teorētisko modeli;
izdarīt secinājumus par cietušajam piešķirtajām tiesībām, pienākumiem un atbildību kriminālprocesā.
Tiesībsargājošo institūciju attieksme pret cietušajām personām bieži vien ir ignorējoša un noniecinoša, kas neveicina sadarbību starp iedzīvotājiem un izmeklēšanas iestādēm, tāpēc studiju darba pētījuma objekts ir tieši cietušā intereses kriminālprocesā.
1. Cietušā tiesiskā stāvokļa izpratne kriminālprocesā
Katra valsts nodrošina, lai cietušajiem būtu reāla un atbilstoša loma tās krimināltiesību sistēmā. Tā turpina pielikt visas pūles, lai nodrošinātu, ka pret cietušajiem procesa laikā izturas ar pienācīgu cieņu, un atzīst cietušo tiesības un likumīgās intereses, jo īpaši kriminālprocesā. Par mērķi tiek uzskatīta ne tikai nepieciešamība aizsargāt cietušā intereses kriminālprocesā šaurā nozīmē, bet tas attiecas arī uz konkrētiem pasākumiem, lai palīdzētu cietušajiem pirms vai pēc kriminālprocesa, kas varētu mazināt noziedzīgā nodarījuma sekas1.
Cietušā, kā kriminālprocesa dalībnieka, likumīgās intereses ir noziedzīga nodarījuma rezultātā nodarītā kaitējuma atlīdzināšana, pārkāpto tiesību atjaunošana un noziedzīga nodarījuma izdarījušās personas sodīšana. Šī iemesla dēļ cietušā likumīgo interešu centrā ir patiesības noskaidrošana krimināllietā un taisnīga lietas izšķiršana2.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1127155
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties