Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:874777
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.03.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Lai pasargātu sabiedrību no noziedzīgiem tīkojumiem, valsts un sabiedrības rīcībā ir virkne instrumentu, to skaitā tiesību normas un tiesību aizsardzības iestādes. Taču kā novērst noziedzīgo nodarījumu izraisītās sekas?
Spriežot tiesu, personu atzīst par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, piemēro sodu — tas noteiktā periodā pārtrauc pārkāpumu virkni, taču nepietiekami efektīvi maina cilvēku attieksmi pret sabiedrībā pieņemtām normām. Līdz ar to nostiprinās viedoklis, ka ir pietiekami izstumt pārkāpēju no sabiedrības, kurā viņam nav vietas, — lai ar viņu nodarbojas policija, prokuratūra, tiesa un cietums. Tiklīdz problēma sabiedrību tieši vairs neskar, maldīgi tiek uzskatīts, ka tās nav vispār.
Tomēr ikviens noziedzīgs nodarījums pirmām kārtām ir konflikts un tikai pēc tam pamats izmeklēšanai un tiesāšanai. Tiesību normu pārkāpumā ir iesaistīta ne vien valsts un pārkāpējs, bet arī cietušais. Visvairāk jau tieši cietušais un pārkāpējs, valsts ir tikai šo attiecību regulators. Pašreiz par cietušo faktiski atceramies visai reti. Noziedzīgā nodarījuma upurim kriminālprocesā atvēlēta pavisam necila loma — sniegt paskaidrojumus, liecības un gaidīt, kad vainīgo sodīs, apmierinās civilprasību. Īstenībā cietušais ir galvenā persona, jo viņam ir nodarīts pāri. Nevis valsts, kas šo situāciju mēģina risināt ar savu smagnējo represiju sistēmu. Patiesībā cietušais nejūt vainīgā nožēlu un bieži vien saprot, ka nekādas kompensācijas piedzīt nebūs reāli. Paliek sarūgtinājums — pret pārkāpēju un valsti. Piemēram, ja divi bērni saķildojas par bumbu, viens tiek bargi nopērts, bet otrs savu bumbu atpakaļ tā arī nesaņem. Rezultāts — divi raudoši bērni. Vainīgais tā arī neko nesaprata, bet cietušais pie visa arī nedabūja bumbu atpakaļ, vienīgi redzēja, kā to otru noper, taču sāpi par zaudējumu tas nemazina, vienīgi vairo bailes un rada dusmas.
Tātad — būtiski ir likvidēt likumpārkāpuma sekas, atvēlot galveno lomu cietušajam, nevis valstij un pārkāpējam. Šim mērķim Eiropā jau ilgu laiku kalpo instrumentu kopums, kuru dēvē par atjaunojošām tiesībām (no angļu valodas — restorative justice). …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −6,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1197044
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties