Šodien medijiem ir liela un nozīmīga loma politiskās demokrātijas attīstībā. Tāpēc vairumā rietumvalstu eksistē dokumenti, kas formulē mediju misiju un uzdevumus sabiedrībā.
Demokrātiskā sabiedrībā medijiem ir četri galvenie uzdevumi: 1)informēšana (medijiem jāziņo sabiedrībai par to, kas notiek); 2)komentēšana (medijiem analītiski jakomentē un jāanalizē notiekošais); 3)vērtēšana(mediji novērtē varas pārstāvju rīcību, darba rezultātus un kontrolē to ar savu ziņojumu palīdzību); 4)grupu komunikācīja, debašu forums(mediji nodrošina informācijas apmaiņu starp dažādām sabiedrības grupām).
Svarīgālais mediju uzdevums ir varas uzraudzīšana, analīze un kritika sabiedrības interesēs. Mediji nevis atbalsta esošo varu(kātas pieņemts totalitārāš valsts vai diktatūras apstākļos), bet gan kritiski nostājas pret to maksimali objektīvi un bezkaislīgi analizē. Sāda pozīcija medjius nostāda vienlīdzīgā līmenī ar valsts ekonomisko un politisko varu un pieprasa, lai žurnālisti nevis piekāŗtojas, bet runā ar varu līdzvērtīgi spēlētāji.
Sabiedrības attīstības līmenis ir varas un žurnālistu pozīcijas līdzsvarotajs. Jo negantāki ir žurnālisti, jo lielāki ir priekšnosacījumi demokrātijai valstī.
Tāpēc vadošo mediju nostāja pret savas valsts politisko un ekonomisko eliti gandrīz vienmēr ir kritiska. Mediju klients ir visi lasītaji, klausītāji un skatītāji, kas lielākoteis mēdz būt neapmierināti ar pastāvošās politiskās varas rīcību.…