Cēsu pilsētas teritorijas plānojums ir vietējās pašvaldības administratīvās teritorijas plānojums, kurā parādīta teritorijas pašreizējā izmantošana, noteikta plānotā (atļautā) izmantošana un izmantošanas aprobežojumi ar ilgtermiņa perspektīvu uz 12 gadiem. Teritorijas plānojums sniedz priekšstatu par pašvaldībā esošajiem resursiem, fiksē šos resursus telpiskajā aspektā, nosaka teritorijas izmantošanas nosacījumus un iezīmē perspektīvu. Tas ietver sevī visu veidu apbūves, transporta un citu inženierkomunikāciju izvietojumu un attīstību, ainavu veidošanu, nosaka teritorijas izmantošanas veidus un vides aizsardzības pasākumus. Teritorijas plānojums ir izstrādāts un stājies spēkā Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Cēsu pilsētas teritorijas plānojums 2005. – 2017. gadam ir pilsētas attīstības plāna sastāvdaļa un ir vērsts uz pilsētas attīstības programmā noteiktās vīzijas un rīcības stratēģijā izvirzīto mērķu sasniegšanu. Teritorijas plānojums ir apstiprināts 2005. gada 9. jūnija Cēsu pilsētas domes sēdē kā saistošie noteikumi. Teritorijas plānojums ataino pašreizējo teritorijas izmantošanu un satur plānu tās izmantošanai nākotnē.
Cēsu pilsētas teritorijas plānojuma mērķis ir nodrošināt augstvērtīgu vidi, līdzsvarotu ekonomisko attīstību, racionālu dabas, cilvēku un materiālo resursu izmantošanu un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu.
Cēsu pilsētas teritorijas plānojumam jāsekmē šādu Cēsu pilsētas pamatvērtību saglabāšanu un pilnvērtīgu izmantošanu: kultūrvēsturiskais mantojums (kultūras pieminekļi un kultūrvēsturiski nozīmīgi objekti), dabas pamatne ar bagātīgu dendroloģisko un bioloģisko daudzveidību (Gaujas nacionālais parks, pilsētas parki), ainavu apgabali, skatu punkti un unikāla pilsētvide, kas pateicīga dzīves vietai.
Teritorijas plānojums sastāv no četrām daļām:
1. Cēsu pilsētas teritorijas plānojuma 2005. – 2017. paskaidrojuma raksta – tajā ir ietverts teritorijas pašreizējās izmantošanas apraksts - pilsētas vērtības, pilsētas vēsturiskā attīstība un administratīvās robežas, cilvēkresursi, dabas apstākļi, inženierģeoloģiskie apstākļi, vides un kultūrvēsturiskais mantojums, inženierkomunikāciju infrastruktūra (ūdens saimniecība, atkritumu saimniecība, siltumapgādes sistēma u. c.), mājoklis, transporta infrastruktūra, publiskā infrastruktūra un mazdārziņi, aizsargjoslas, zemes lietošanas mērķi un teritorijas pašvaldības funkciju veikšanai. Paskaidrojuma rakstā ir ietveri arī priekšnoteikumi teritorijas attīstībai un prioritārie attīstības virzieni, tiek sniegti galvenie konceptuālie risinājumi un projekta priekšlikumi teritorijas izmantošanai. …